Eczacıbaşı Topluluğu’nun Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri’nde bu yılın kazananları belli oldu. 64’üncü kez düzenlenen ödül töreninde “Tıp Onur Ödülü” Niğde Borlu Prof. Dr. İmran Özalp’e verildi.
ÖDÜLÜNÜ BÜLENT ECZACIBAŞI’DAN ALDI
Zihinsel özrün diyet tedavisi ile çocuklarda görülen ‘fenilketonüri’ hastalığının engellenmesinin yanında, hastalığın takibi ve tedavisinde büyük öneme sahip olan ‘Yenidoğan Taraması’ programının Türkiye’de başlatılmasına öncülük eden Prof. Dr. İmran Özalp’e ödülünü Eczacıbaşı topluluğu başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi.
Niğde’nin Bor ilçesinde dünyaya gelen Prof. Dr. İmran Özalp Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı eğitim programı kapsamında tıp eğitimi ve uzmanlık eğitiminde kalıtsal metabolik hastalıklarla ilgili bölüm çalışmalarını yürüten ilk öğretim üyesi. ABD’den döndükten sonra, 1971 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nde pediyatri bölümünde kalıtsal metabolik hastalıkların tanı, tedavi ve takiplerinin yapıldığı “metabolizma-nütrisyon” ünitesini kurdu. Bu ünitede metabolik hastalıkların tanısı için laboratuvar yöntemleri geliştirildi. Birçok kalıtsal amino asit metabolizması bozuklukları ve Türkiye’de o zamana kadar varlığı bilinmeyen başka metabolik hastalıklar da ilk kez bu ünitede tanımlandı.
CUMHURİYETİN YARATTIĞI FIRSATLARDAN FAYDALANARAK OKUDUM VE HEKİM OLDUM
Prof. Dr. İmran Özalp ödül töreninde yaptığı konuşmada “Cumhuriyetten 11 yıl sonra doğmuş bir bireyim. Şanslıydım Cumhuriyet devrimi, Atatürk devriminde eğitim veren değerli öğretmenlerden ve okullardan eğitim aldım. Bu şansım devam etti Cumhuriyetin yarattığı fırsatlardan faydalanarak okudum ve hekim oldum. Yurt dışında bebeklerin yakalandığı hastalıklar konusunda eğitim alarak eğitimimi tamamladım. Cumhuriyetin 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle ve teşekkürle anıyorum. Tüm yaşamım boyunca çalışmalarıma bu minnet şekil vermiştir. Aldığım bu ödülü yapmış olduğum çalışmalarda bizimle birlikte çalışan Anadolu’nun en ücra köşesindeki çocuklarımıza ulaşan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu genç arkadaşlarım benim başlattığım hizmeti başarı ile devam ettiriyor ve daha ileriye taşımaktadırlar. Bu onur ödülü hepsi adına alıyor ve teşekkür ediyorum” dedi. Özalp konuşmasının devamında tıp alanında yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
(Dahi GEDİK)
Niğdeli Kadın Profesöre Tıp Onur ödülü 2