23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclis’inin kuruluşunun 104’ncü yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle Niğde’de de kutlandı.
Niğde Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törende ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çelenk törenin ardından kutlama törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, günün anlam ve önemine dair açılış konuşması yaptı.
YAŞAR: ULUSAL EGEMENLİK BİZİM EN DEĞERLİ HAZİNEMİZDİR
Milli Eğitim Müdürü Yaşar konuşmasında;“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir bayramdır. Türk Milleti inanç ve kararlılıkla yedi düvele karşı mücadele vererek, büyük bir destanı yazmış, bunu da 23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisini açarak tescil etmiş ve bütün dünyaya ilan etmiştir. Cumhuriyetin kurulması ne kadar önemli ise onun korunması ve geliştirilmesi de o kadar önemlidir. Atatürk çocuklarımıza ve gençlerimize “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz” tarihi mesajı ile bunu vurgulamıştır. Ayrıca geleceğimiz için çok önemsediği çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına 23 Nisan’ı bir bayram olarak hediye ederek onları onure etmiştir. Kahraman ecdadımız, imkânsızlıklar içerisinde verdikleri mücadele ile bu topraklarda ezan sesinden başka bir sedanın yankılanmayacağını ve şanlı bayrağımızın göklerimizde sonsuza dek dalgalanacağını tarihe altın harflerle yazmıştır. Anayasamıza göre egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu, milletin üzerinde hiçbir gücün olmadığı ve olamayacağının teminatıdır. Ulusal egemenlik bizim en değerli hazinemizdir. Bu milletin kahraman evlatları canı pahasına vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir. Bu bağlamda bizlere düşen geleceğimizin teminatı çocuklarımıza devrin gereklerine uygun imkanlar oluşturmak, onları vizyon sahibi yapmak, milli manevi değerlerle donatmaktır. Bu çalışmalar onlar için bir lütuf değil aksine biz yetişkinler için üst düzey bir sorumluluktur. Hz. Ali; “çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin” veciz sözü ile biz eğitimcilere bir hedef belirlemiştir. Biz eğitim ordusu da bize emanet edilen çocuklarımızı bu bilinçle geleceğe taşımak için mücadele etmekteyiz. Değerlerimizi bugünün kavramları ile yeniden ifade edebilen, özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve tüm insanlık için büyük bir değer olacağınızı, geleceğe yapay zekânın değil ahlak, erdem ve vicdan sahibi zekaların damga vuracağı Türkiye Yüzyılını sizler inşa edeceksiniz. Bu vesileyle milletçe gurur ve sevinçle kutladığımız bugünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve bu cennet vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yüzlerinizdeki gülümseme, gözlerinizdeki ışıltı, yüreklerinizi dolduran vatan sevgisinin ömrünüz boyunca daim olmasını diliyor.
Tüm ülkemizi size, sizleri de Allah´a emanet ediyor.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı Kutluyorum ”İfadelerine yer verdi.
KUTLAMALARDA ANAOKULLU MİNİKLER ALKIŞ TOPLADI
Niğde Milli Eğitim Müdürü Yaşar’ın konuşması sonrası 23 Nisan, çocuk ve vatan temalı şiirler okundu, görevli okullardaki öğrenciler tarafından protokol üyeleri ve izleyenlere çeşitli gösteriler sunuldu. Anaokulu öğrencisi miniklerin gösterileri izleyenlerden büyük beğeni topladı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren, Niğde Baro Başkanı Emin Alper Öztürk, Niğde Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, Niğde İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Gürol Okyar, Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, siyasi parti il temsilcileri, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram programı gösterilerin ardından son buldu.
(Dahi GEDİK)

Sağlık Hizmetlerinde Gelişmeler: Tıp Profesyonellerini Çekmek Sağlık Hizmetlerinde Gelişmeler: Tıp Profesyonellerini Çekmek

D S C 0310

D S C 0304

D S C 0311

D S C 0342

D S C 0338

D S C 0327


D S C 0324

D S C 0322

D S C 0314