Niğde’de ilk kez Sağlık Müdürlüğü bünyesinde uhdesinde “Acil Sağlık Hizmetleri Eğitim Becerileri Eğitimi” (ASHEB) gerçekleştirildi.
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Acil Sağlık Hizmetleri Eğitim Programı ile Acil Sağlık Hizmetleri Eğitmen ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.
Niğde İl Sağlık Müdürlüğünün ev sahipliğinde Niğde’de ilk defa 25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında Bor Öğretmenevinde gerçekleştirilen eğitime, İstanbul, Ankara, Kayseri, Konya, Antalya, Kahramanmaraş, Siirt, Tunceli, Elazığ, Bayburt ve Denizli illerinden olmak üzere toplam 24 katılımcı katıldı. Ayrıca eğitime Sağlık Bakanlığından 2 Eğitmen Rize, Giresun, Bursa, Mersin ve Aksaray illerinden 1’er eğitmen katıldı.
Eğitimin açılışına Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Projeler Daire Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Uras İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Harun Yardımcı ve İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Filiz Eroğlu'nun katıldı. Katılımcılara ve eğitimcilere hitaben açılış konuşması yapan Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Harun Yardımcı 112 kapsamında eğitimlerin her geçen gün daha da çoğaldığını belirterek "Bunun olumlu meyvelerini sahada topluyoruz" dedi. Dr. Yardımcı, "Bakanlığımız, Acil Sağlık Hizmetleri'nin vatandaşa hizmet götürürken minimum hata yapması için eğitimlere büyük önem veriyor. Gerek kendi Müdürlüklerimizin gerekse Bakanlığımızın düzenlediği bu tür eğitimlerle 112 personelinin meslekî bilgisinin artmasını hedefliyoruz. İnsan canının söz konusu olduğunu düşünürsek elbette bu eğitimler olmazsa olmazımızdır. Gelişen bilgi ve teknoloji çağında bu eğitimler her zaman olacaktır." diyerek daha sonraki günlerde de bu tür eğitim toplantılarına devam edileceğini belirtti.
Sağlık Bakanlığı Eğitmenlerinden Nagihan Özkeçeli koordinatörlüğünde eğitimciler tarafından katılımcılara "Yetişkin Eğitimi, Öğretim Araç gereçleri, Olumlu Eğitim Ortamı, İletişim, İnteraktif Eğitim Teknikleri, Ölçme ve Değerlendirme ve Sunum Becerileri" konularında eğitim verilmiştir. Düzenlenen eğitimi ziyaret eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Koray Okur, Niğde’ye misafir olarak gelen katılımcılara ve eğitmenlere başarılar diledi.
(Dahi GEDİK)
İl Saglık Asheb egitimi 2