KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

30 Aralık 2022 tarihinde ülkeyi bir anda yasa boğan olayda Ülkü Ocakları eski Başkanı ve akademisyen Sinan Ateş, Çankaya'nın Kızılırmak Mahallesinde 1456. Sokakta düzenlenen silahlı suikast sonucu öldürülmüştü. Olayın aydınlatılması ile ilgili geçen süreçte işin ucu Niğde’ye ve adı siyasetin önemli isimleri arasında bulunan Mümin İnan’a gerçekleştirilen saldırıya kadar uzandı.
Sinan Ateş davasında yer alan şüpheli kişiler ve sanık ifadelerinde yer alan bilgilere göre, o dönemde İYİ Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı, Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi, geçmiş  2 dönem Niğde Belediye Başkanlığı ve 23’ncü Dönem MHP Niğde Milletvekili olan Mümin İnan’ın 1 Haziran 2022 tarihinde Adana’nın Pozantı ilçesinde bir dinlenme tesisinde bazı kişiler tarafından saldırıya uğramasının ardından geçen sürede, Sinan Ateş suikastı sürecine dahil listesinde adı geçen isimlerin parmağı olduğu resmi kayıtlara giren önemli detaylarda ortaya çıktı.
SİNAN ATEŞ DOSYASINDA İSMİ GEÇENLER İLE MÜMİN İNAN’A SALDIRI EKİBİ AYNI KİŞİLER!
Sinan Ateş suikastının arkasından bir çok konu ve isim tek tek gün yüzüne çıkmaya devam ederken, davanın sürecinde ilginç bir gerçek daha ortaya çıktı.  
Basını ve kamuoyunun hassasiyetle takip ettiği önemli davada, “Sinan Ateş cinayeti, ifadeler ve diğer saldırılar” gibi konuların yer aldığı onlarca detay ve belge ortaya çıkmaya devam ederken, o dönem İYİ Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi olan ve öncesinde 2 dönem Niğde Belediye Başkanlığı ve 1 dönem de Niğde Milletvekilliği görevlerini yürüten Mümin İnan’a karşı yapılan saldırı olayı da bu dosyada yer aldı.  Tutanaklardaki bilgilere göre, tutuklu sanıklara bu saldırının sorulduğu ve emir aldıklarını ifade ettikleri öğrenildi. 
O dönem bazı kişiler tarafından Mümin İnan’ı hedef gösteren sosyal medya ile ve bazı köşe yazıları üzerinden ve hattı basın açıklamaları ile hedef göstermişti.
SİNAN ATEŞ DOSYASINDAKİ İFADELERDE MÜMİN İNAN’A SALDIRI DA ORTAYA ÇIKTI
Mümin İnan’ın 1 Haziran 2022 tarihinde Adana’nın Pozantı ilçesinde bir dinlenme tesisinde bazı kişiler tarafından saldırıya uğramasının ardından geçen sürede, sanık ifadeleri doğrultusunda Sinan ateş suikastı listesinde adı geçen isimlerin parmağı olduğu ortaya çıktı.
Sanık veya tanık ifadelerinin yer aldığı dosyada önemli isimlerin Sinan Ateş’in ölümüne giden yolda bulunanlar ile Mümin İnan’a yapılan saldırıdaki isimlerin aynı şahısları işaret ettiği ve artık bu belge ve bilgilerin savcılık kayıtlarında yerini aldığı belirtildi.
OLAYIN GEÇMİŞİ
O dönemde İYİ Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı, Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Mümin İnan, 31 Mayıs 2022 tarihinde Meral Akşener'in Hatay programının ardından Niğde'ye dönerken Pozantı'da bir dinlenme tesisinde mola verdikleri anda gece saat 22.00 sıralarında plakasız bir araç ile adım adım takip edilerek saldırıya uğramış, Mümin İnan’ın direniş göstermesi sonucu saldırgan ve plakasız araçta bekleyen 2 kişi olay yerinden kaçarak uzaklaşmış ve olayın aydınlatılması için çalışma başlatılmıştı.
(Murat ÜMRANLİOĞLU)

Editör: Niğde Haber