Niğde dâhil 81 ilde 28-29 Eylül 2023 tarihlerinde motosiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yönelik eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü denetimlerle ilgili açıklamasında; ‘’Motosiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin kırmızı ışıkta geçme, yaya yolu üzerine çıkma, ters yönde araç kullanma gibi trafik kural ihlalleri yaptıkları, sürücü belgesiz ve kasksız olarak araç kullandıkları, şeridinde giden araçların arasına girmeleri nedeniyle çoğunlukla ölümlü/ağır yaralanmalı trafik kazalarına karıştıkları gözlenmektedir. Bu kazaları önlemek, sürücü ve yolcularının trafik güvenliğini artırmak amacıyla 28-29 Eylül 2023 tarihlerinde motosiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yönelik olarak ülke genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi.21 bin 778 motosiklet ve motorlu bisiklet sürücüsü denetlendi.2 bin 841 sürücü/yolcunun koruma başlığı kullanmadığı,865 sürücünün sürücü belgesiz olarak motosiklet ve motorlu bisiklet kullandığı,294 motosikletin geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortasının olmadığı,288 motosiklet ve motorlu bisikletin tescil belgesi ve plakasının uygun durumda bulunmadığı tespit edildi.
Toplam 6 bin 892 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı. Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülere hem kendilerinin hem de diğer yol kullanıcılarının can güvenliklerini sağlamak için hız sınırları ile diğer trafik kurallarına uymalarını hatırlatır, denetimlerin devam edeceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.” denildi.
(İbrahim UGUN)