Bileğinize Sağlık! Bileğinize Sağlık!

Niğde sanayi esnafının çırak sorununu çözen eski adıyla Çıraklık Eğitim Merkezleri olan Mesleki Eğitim Merkezinde (MESEM) 1050 öğrenciye 140 meslek dalında eğitim veriliyor.
İSTEYEN KENDİ İŞ YERİNİ AÇABİLECEK
Niğde MESEM Müdürü Mehmet Özdemir, “Mesleki Eğitim merkezindeki Çırak öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda güvenilir ortamlarda iş imkânına kavuşması sağlanıyor. Çırak öğrencilerimize, asgari ücretin yüzde otuzundan az olmamak kaydıyla ücret ödeniyor. Çırak öğrencilerimize ödenecek ücretin üçte ikisini devletimiz karşılıyor ve böylece esnaf ve sanatkârların yükü hafifliyor. Çırak öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgesi alabiliyor ve isterlerse kendi iş yerini açabilmekteler. Yine çırak öğrencilerimiz isterlerse farklı dersleri tamamlayarak meslek lisesi diploması alabilmekte ve hatta üniversite sınavlarına girebilme imkânına da sahipler” dedi.
FARK DERSLERİ ALARAK MESLEK LİSESİ DİPLOMASI ALABİLECEKLER
Niğde MESEM Müdürü Özdemir; “2 yıl önce mesleki eğitim merkezi fark dersleri, diploma programları uygulayarak öğrenci sayımız her yıl artmaya devam ediyor. Fark dersleri vererek öğrencilerimiz 11’nci sınıftan sonra kalfalık 12’nci sınıftan sonrada ustalık belgelerinin yanı sıra fark dersleri alarak Meslek Lisesi diploması da alabilirler. Çırak alan her işletme 3 Bin 420 TL devletten destek alırken çırak öğrencimize ise 3 Bin 420 TL para vermektedir. Yani bir işletme çırak aldığında kendisine fazla maddi yükümlülüğü olmuyor.” Dedi.
(Dahi GEDİK)
MESEM Müdürü