Niğde’nin GSYH verileri açıklandı Niğde’nin GSYH verileri açıklandı

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte Niğde merkez ve merkeze bağlı belde ve köylerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara kömür yardımı dağıtımına başlandı.
Niğde merkez ve merkeze bağlı köylerde ve kasabalarda hane başına 250 kilo kömür olmak üzere 5 bin 200 haneye toplam 6 bin 500 ton kömür dağıtımı yapılacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Ağustos ayında yayımlanan karara göre, il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenecek ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı yapılacağı belirtilmişti. Buna göre, il ve ilçe bazında hane başına tahsis edilecek kömür miktarları bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, kömürün ısıl değerleri ile afet, acil durum ve benzeri unsurlar dikkate alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenmiş oldu. Yardımdan faydalanacak haneler, her bir il ve ilçede kurulu bulunan vakıflarca muhtaçlık kriterine uygun olarak tespit edildikten sonra, tespiti yapılan hane sayıları Bakanlıkça değerlendirilerek kesinleştirildi. Bu sürecin ardından ise Niğde’de kömür yardımı almaya hak kazanan vatandaşların kömürlerinin dağıtımı gerçekleşiyor.
YARDIM KÖMÜRÜNÜ SATMAK YASAK
Teslimatı yapılan ve yapılmaya devam edilen kömürler muhatap hanenin ısınma ihtiyacının karşılanması dışında herhangi bir tasarrufa konu edilemeyecek. Yardım amaçlı dağıtılan kömürleri satan veya benzer teşebbüste bulunan kişilere karşı ise ilgili kurumlar tarafından yasal işlem başlatılacak.
(Dahi GEDİK)