Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından 1-31 Mayıs tarihleri arasında 318 kadın özel sektörde işe yerleştirilirken, 123 kadın ise eğitim programları ile işbaşı yaptı.
Niğde İl Müdürlüğü tarafından İşbaşı Eğitim Programı süresince katılımcılara günlük 653,93 TL tutarında cep harçlığı ödemesi yapılmakta, genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta prim giderleri yine kurum tarafından karşılanmakta.
İŞKUR MÜDÜRÜ BİNGÜL İŞ POZİTİF PROGRAMINI ANLATTI
İş Pozitif Programı ile ilgili konuşan Niğde İŞKUR İl Müdürü Ali Bingül; “Kadınların çalışma hayatının her alanında aktif rol oynamalarını sağlamak amacıyla kadınların işgücü piyasasında hiç yer alamadıkları ya da çok az yer alabildikleri alanlarda kadın istihdamını destekliyoruz. İl Müdürlüğümüz, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ile DİTAŞ işletmemiz işbirliği ile düzenlemiş olduğumuz “Sanayide Kadın Eli” projesi bunlardan birisidir. Proje kapsamında üretimde kadın istihdamı olmayan DİTAŞ işletmesinde Temel İmalat ve Montaj Elemanı mesleğinde düzenlemiş olduğumuz işbaşı eğitim programı ile 5 kadın işbaşı yapmıştır.” dedi.
İSTİHDAM EDİLEN KADININ HİKAYESİ İŞKUR BÜLTENİNDE YER ALDI
Sanayide Kadın Eli projesi kapsamında düzenlenen İŞKUR işbaşı eğitim programını tamamlayıp DİTAŞ işletmesinde istihdam edilen katılımcılardan Nazan Kılıç ’ın başarı hikâyesi Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan İŞKUR Bültenin 139. Sayısında “İş Pozitif ile Başaran Kadınlar” bölümünde yer almıştır. İŞKUR Bültene https://media.iskur.gov.tr/90194/iskur-bulten-139-sayi.pdf adresinden ulaşılabilmekte.
İŞ POZİTİF NEDİR?
“Milli Müdafaadan Milli Kalkınmaya Türkiye Yüzyılının Kadınları Yüzyılın Kadın İstihdamı” mottosu ve kadın istihdamını desteklemek misyonuyla “İş Pozitif Programı” hayata geçirilmiştir. “İş Pozitif” ile Türkiye’de kadın istihdamına yönelik mesleki eğitim, teşvik ve hibe gibi destekler veren kamu kurumları, yetişmiş insan kaynağına sahip sivil toplum kuruluşları, üretim kapasitesine sahip kadın kooperatifleri ve istihdam sağlayan özel sektör kuruluşlarının sunduğu hizmetler İŞKUR bünyesinde tek bir platformda toplanmıştır.
KADINLARA SUNULAN FIRSAT
İş Pozitifle kadınlara sunulan fırsatlardan biri de İşbaşı Eğitim Programıdır. İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin yine İŞKUR’a kayıtlı işyerlerinde, daha önce edindikleri teorik bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini veya mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla İşbaşı Eğitim Programları düzenlenmektedir. Bu program ile iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kadınlar iş tecrübesi kazanmakta, işverenler ise ihtiyaç duydukları iş gücünü yetiştirme imkânına kavuşmakta.
(Dahi GEDİK)

DSİ Bölge Müdürü Alp’ten Niğde’de inceleme DSİ Bölge Müdürü Alp’ten Niğde’de inceleme

                                                                                                               

Editör: Niğde Haber