Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 18 kişi alınacağını duyurdu.
TYP NEDİR VE HANGİ KURUMLAR ALIM YAPACAK?
İŞKUR Niğde TYP ve kapsamını açıklayarak Niğde’de hangi kurumlara alım yapılacağını şöyle aktardı.
Toplum Yararına Programlar; Afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır. Bu bağlamda; Niğde İl Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme Merkezi Müdürlüğü ile Niğde İl Müftülüğüne bağlı Kur’an Kursu ve Camilerde Kurumsal Hizmetlerin Desteklenmesi amacıyla Toplam 18 kişilik Toplum Yararına Program düzenlenecektir.
TYP SÜRESİ VE BAŞVURU TARİHİ
6 ay süreyle gerçekleştirilecek TYP kapsamında, Niğde İl Göç İdaresi’ne 10 ve Niğde İl Müftülüğü ’ne 8 kişi alınacak. Başvurular 9- 13 Şubat 2024 tarihleri arasında e-Devlet, İŞKUR e-şube ( www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılabilecektir. Katılımcılar noter kurası yöntemi ile belirlenecek olup program 01.03.2024 - 29.08.2024 tarihleri arasında uygulanacak.
GENEL ŞARTLAR
TYP için başvuracak katılımcıların, İŞKUR’a kayıtlı işsiz durumunda olmaları; sigortalı olmamaları, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları; herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamaları gerekmektedir. Ayrıca;Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerden yalnızca birisine müracaat edebilecek.
Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste oturan kişilerden yalnızca biri katılabilir. AKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başlangıç tarihi dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler ve 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgileri gizlenenler için bu şart aranmaz.
TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar.
(Dahi GEDİK)