1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında hastanelerde bulunan gebe okullarında Doğum Sonrası Yatan Hasta Servislerinde eğitim yapıldı.
Niğde Belediyesi ve Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile 06 Ekim 2023 tarihinde hastanede emziren annelere eğitim düzenlenerek çeşitli hediyeler dağıtıldı.
Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği Emzirme Haftası kapsamında hastanede gerçekleştirilen etkinlik ve eğitimle ilgili; ‘’Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişimi için temeldir. Bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri, 6.aydan sonra uygun tamamlayıcı besinler başlanarak emzirmenin en az 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi önerilmektedir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlar ve içindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği hastalıklardan korur. Annenin çocuğunu emzirme süresi uzadıkça çocuğun ilerde diyabete, kalp ve damara hastalıklarına, obesiteye, bazı ruhsal hastalıklara, astım, alerjik hastalıklara ve birçok kanser türüne yakalanma olasılığı da azalmaktadır. İlk 6 aylık emzirme döneminde bebeğe mama, şekerli su ve diğer besinler verilmemelidir. Sadece anne sütü bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir.
Anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve emzirme konusunda farkındalık yaratmak için ülkemizde her yıl Emzirme Haftası kutlanmaktadır. Gebeliğin sonlanarak anne ve bebeğin buluştuğu ve bebeğin anne sütüyle tanıştığı zamandan ilham alınarak yılın 40. haftası olan 1-7 Ekim tarihleri seçilmiştir. Söz konusu hafta içinde tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de konunun öneminin vurgulanması, toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli aktiviteler ve eğitimler planlanıp uygulanmaktadır’’ açıklamasında bulundu.
(Dahi GEDİK)
Hastanede Emzirme Haftası Etkinliği 1