Niğde Halk Eğitim Merkezi (HEM) bünyesinde açılan kurslar Ekim ayı itibariyle başladı.
Konuyla ilgili olarak Niğde HEM’den alınan bilgilere göre, Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri kapsamında kursiyerlerin seçtikleri branşta 12 kişiye ulaşılan kurslar verilmeye başlandı.
HAYAT BOYU ÖĞRENME
Niğde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, kurslarla ilgili “Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri Halk Eğitim Merkezi’nin ana temel unsurlarıdır. Halk Eğitim, kavramı artık değişiyor ve gelişiyor, bulunduğumuz mekânla sınırlı kalmayan, hayat boyu öğrenmeye doğru giden bir sistem. Tüm dünyada da Halk Eğitim faaliyetleri Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri kapsamında değerlendiriliyor. Hayat Boyu Öğrenme, okullarla sınırlı kalmayan evde, işte hayatın her alanında gerçekleşebilen, öğrenmenin yaş, sosyal, ekonomik, kültürel ve herhangi bir statüye bağlı olmadığı, eğitim seviyesine bakılmayan herhangi bir engel olmadan eğitimin, sürdürülebileceğini gösteren temel kavramlardan biridir. Bizim faaliyetlerimizde statünün, yaşın, bulunulan konumun bir önemi yok. Nefes alan herkese eğitim, felsefemizin temeli bu. Farklı öğrenim yaş ve seviyelerindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini sosyal, kültürel gelişimlerini sağlamak amacıyla bilgi, kültür, beceri ve yeterliliklerini geliştirerek öğrenmeye erişimlerini arttırmak, öğrenen bireyden, öğrenen topluma, öğrenen Niğde’ye bu bağlamda da öğrenen Türkiye’ye doğru bir hedefimiz var. Bu hedefler kapsamında Niğde olarak üzerimize düşen ne varsa onu yerine getirme gayretindeyiz dedi.
Ekim ayı itibariyle 12 kişiyi tamamlayan herkese kurs verilmeye başlandı. Ayrıca köy ve kasabalarda kurs çalışmalarımız devam ediyor. Yine Halıcılar birliğiyle birlikte Halk eğitim müdürlüğümüz bünyesinde halıcılık kursumuzda başladı. Yani halk eğitim müdürlüğü olarak kurslarımız başlamış olup 12 kişiyi tamamlayan herkese hangi bölüm olursa olsun kurs verilmektedir’’ bilgilendirmesini yaptı.
(Dahi GEDİK)