Cumhuriyet halk Partisi (CHP)Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP’nin seçim ekonomisinin ağır faturasını vatandaşın ödediğini belirterek; ‘Geçen yıl temmuz ayında yüzde 2,37 olan fiyat artışı, bu yılın aynı döneminde yüzde 9, 49 oldu. Bunlar daha iyi günlerimiz diyen ve gidişat iyi değil diye dert yanan çok’ dedi.
Açlık sınırının temmuz ayında 1285 lira artarak 11 bin 658 liraya, yoksulluk sınırının ise 4 bin 185 lira artarak 37 bin 974 liraya yükseldiğine dikkat çeken  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Açlık sınırı, yeni asgari ücreti de geçti. Asgari ücret artışı eridi. Yoksulluk hızla yaygınlaşıyor” değerlendirmesinde bulundu.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik veriler üzerinden yaptığı değerlendirmede, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin neden olduğu sonuçları, rakamsal verilerle gözler önüne serdi.
FATURAYI VATANDAŞ ÖDÜYOR
İktidarın, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde akıl almaz ekonomik politikalar uyguladığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bugünlerde ektisini artıran seçim ekonomisinin faturasını ise yine vatandaşın ödediğini ifade etti.
TEMMUZ AYINDAKİ FİYAT ARTIŞLARI GEÇEN YILIN 4 KATI OLDU
TÜİK’in tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) temmuzda bir önceki aya göre yüzde 9,49 oranında artarken, yıllık enflasyonun da yüzde 47,83’e kadar yükseldiğini aktaran Gürer, tüketici fiyatların geçen yıl temmuzda yüzde 2,37 oranında arttığını hatırlattı. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yılki temmuz ayı tüketici fiyat artışı ile bu yıl ki artış arasında yaklaşık 4 kat fark olduğunu dikkat çekerek, “Bu durumun nedeni, elbette AKP’nin uyguladığı seçim ekonomisidir. Türkiye artık hiper enflasyon dönemine girmiştir” dedi.
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ
Türk-İş’in araştırmasına göre açlık sınırı temmuzda 1.285 lira artarak 11 bin 658 liraya ulaştığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Açlık sınır yine temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere belirlenen 11 bin 402 liralık asgari ücreti geçti. Asgari ücret henüz cebe girmeden eridi ve açlık sınırının dahi altında kaldı. Asgari ücret enflasyon sürecinde 4 ayda bir düzenlensin. Asgari ücret ortalama ücrete döndü” diye konuştu.
İLK 7 AYDA  YOKSULLUK SINIRI YÜZDE 30 ARTTI
Türk-İş dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını 37 bin 974 lira olarak hesapladığını da aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yoksulluk sınırı önceki aya göre 4bin 185 lira arttı. Açlık sınırı yıl başından buyana yüzde 40, yoksulluk sınırı ise yüzde 30 oranında arttı” şeklinde konuştu.
İCRA DAİRELERİNE 8,5 MİLYON DOSYA GELDİ
1 Ocak- 4 Ağustos 2023 tarihleri arasında icra dairelerine gelen yeni dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,3 oranında artarak 8 milyon 523 bine ulaştığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bankaların zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları vatandaşlardan olan kredi alacakları ise yılbaşından bu yana 6,3 milyar liralık artışla 37 milyar liraya çıktı. Vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesi 21-18 Temmuz haftasında 43,8 milyar lira artarak 2 trilyon 300 milyar lirayı aştı. Söz konusu haftada tüketici kredileri 11,3 milyar, kredi kartı borç bakiyesinde ise 32,5 milyar lira arttı” değerlendirmesinde bulundu.
(Dahi GEDİK)