Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e dert yanan emekliler, hayat pahalılığından nefes alamayacak duruma geldiklerini belirterek, “Yeter artık, geçinemiyoruz. Bıktık bu iktidardan” dediler.
AK Partili olduğunu söyleyen emekli İsmail Çınar bundan sonra AKP’ye oy vermeyeceğini belirterek, “Ocakta maaşa zam verip, Mart’ta oy isteyecek. Bir daha oy verirsem şerefsizim! AKP’ye oy için geleni kovarım” diyerek tepkisini dile getirdi.
GÜRER, EMEKLİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim öncesinde olduğu gibi seçimden sonra da toplumun tüm kesimleriyle bir araya gelip sorun ve taleplerini dinlemeyi sürdürüyor.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer il merkezi ve ilçelerde gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında emekli vatandaşların da yoğun ilgisiyle karşılaştı.
VALLAHİ BIKTIK!
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e Çiftlik ilçesinde emeklilerin durumunu özetleyen İsmail Çınar isimli emekli, “Bu neyin nesi yav. Her taraf aldı yürüdü. Vallahi bıktık. Ben artık bir şey istemiyoruz. AKP bizim yakamızı bıraksın artık. Bizi geçen seneki durumumuza getirsin, başka bir şey istemiyoruz. Bu ne arkadaş yahu! Mazot almış başını gidiyor, sebze haline gidiyorsun, sebze almış başını gidiyor. Allah yardım etsin. Ben köylüyüm. Geçinirim yalnız şehirli nasıl geçinecek. Emekli gardaşım, çalışan arkadaşım. Ben emekçiyim. Allah ecir sabır versin” dedi.
İSYANLARDAYIZ!
Emekli olmasına rağmen köyde yaşadığı için bir şekilde hayatını idame ettirebileceğini ancak şehirde yaşayan emeklileri çok üzüldüğünü söyleyen İsmail Çınar, “Şehirdeki emekli ev kirası mı ödesin? Evine zeytin, peynir mi alsın? Ben şahsım adına acıyorum. Ben köylüyüm. Bir arkadaşıma varırım. Bana bir çorba ver derim. Vermem diyemez. Alırım ama şehirdeki varıp nasıl alsın. Her şey peşin. Hayat bitti. Ben şahsımı düşünmüyorum; şehirlerdeki emeklilerin, işçi arkadaşlarımın durumuna çok üzülüyorum, bittik vallahi bittik biz bittik!” diye konuştu.
HAYAT BU DEĞİL!
Pazara 1500 lira ile geldiğini, cebinde ise 200 lira kaldığını söyleyen İsmail Çınar, “Bir de iktidar memura ayrı, emekliye ayrı davranıyor. Memuru, emekliyi neden birbirinden ayırıyor? O da onun gardaşı, Memleketin üç büyük şehri var. Neymiş, Ankara, İstanbul, İzmir’de kira yardımı yapacaklarmış; diğerleri soba deliğinden mi çıktı? Diğerlerini neden ayırıyorsun. Yapacaksan hepsini yap. Yapmayacaksan ağzından çıkmasın. Ben buna karşıyım. Ben Tayyipçiyim ama şu anda bittim. İstemem. Vermem bundan sonra” ifadelerini kullandı.
BİR DAHA OY VERİRSEM ŞEREFSİZİM!
AKP olduğunu ve bugüne kadar kurulduğu günden beri hep AKP’ye oy verdiğini söyleyen İsmail Çınar, “yarın bana ne yapacaklar biliyon mu? Sen o meclistesin ünü gelince bana Ocakta zam verecek martta yerel seçimde oy isteyecek. Valla vermem. Verirsem en adi, en şerefsizim. Tayyipçinin adamı gelsin kapıdan kovmazsam şerefsizim. Bu kadar bıktım abi. Bu nedir yahu?
Bundan sonra AKP’ye oy vermem. Git mecliste söyle bu sözlerimi. Mecliste duyuyum bi” diyerek yaşadığı sorunları kendine has üslubuyla dile getirdi.
7 KİŞİLİK AİLEYİZ 7 BİN 500 LİRE İLE GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORUZ
7 kişilik bir aile olduklarını ve eve sadece eşinin emekli maaşının girdiğini belirten Çiftlik ilçesi pazar yerinde bir kadın ise CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e fiyatlar artışından dert yandı. “Ne yapalım. Dert doluyuz, bir sen varsın. İşçiyi, köylüyü, emekliyi sen savunuyorsun. Memleketi, patatesi, soğanı, elmasını, yemini hayvancılığını bir sen savunuyorsun. Bıktık bu zamlardan.” diyen kadın, AKP iktidarını kastederek, “Bıktın bunlardan, nereye gidelim? Mezara mı gidelim. Nereye gidelim. Canımızın istediğini alıp yiyemiyoruz. Bu vücut nereden alacak gıdayı? Adam aldığı 7 bin 500 lira maaş, elektriğe mi yatırsın, suya mı yatırsın, evin ihtiyaçlarına mı versin? Yetmiyor. Eve bir maaş giriyor.7 kişiyiz, Geçinemiyoruz. Yetmiyor. 400 lira elektrik faturası geldi. Adam ne yapsın sürekli borçlanıyoruz. Yandık tutuştuk” dedi.
TÜPTEN KISMAK İÇİN YAZ GÜNÜ SOBA YAKIYORUZ
Seçim sonuçlarını TV’den izlediklerini ve sonuçlara çok üzüldüklerini belirten yaşlı kadın, “yandık tutuştuk, Adam her tarafı aldı, Biz TV’den izlerken üzüldük. Kılıçdaroğlu, 15 bin lire emekli ikramiyesi vereceğini söylediği halde, gidip AKP’ye oy verdiler. Demek ki millet halinden memnunmuş! Sofraya koyduğumuz ekmeğin bile adedi azaldı. Sadece emekli maaşıyla yaşıyoruz. Doğal gazımız yok. Bir mutfak tüpü 450 lira olmuş. Yaz günü tüpten kısmak için soba yakıyoruz. Bizi anlayan bir sizsiniz ” diye konuştu.4 yıl önce 100 lira ile gittikleri pazardan aldıkları sebze meyve ile dolabı doldurabildiklerini belirten vatandaş, “Şimdi 100 lira ile 2 kilo fasulye ve domates alabiliyoruz. Allah bu milleti bu eziyetten kurtarsın, 5 sene nasıl bitecek? 5 sene ömrümüz var mı, biz bittik!” ifadelerini kullandı.
SALATALIK 25 LİRA OLUR MU?
Bir vatandaş ise Mersin’de bile domatesin 25-30 lira olduğuna dikkat çekerek, “Salatalık bile 25 lira olmuş, vatandaş nasıl alacak?” diye sordu.
EMEKLİLERİN SESİNE KULAK VERİN ARTIK
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise hayat pahalılığının her geçen gün kendini iyiden iyiye hissettirdiğine dikkat çekerek, “Toplumun en mağdur kesimleri arasında yer alan emeklilerin yaşadığı sorunlar dağ gibi büyüdü. AKP iktidarı, 20 yıldır olduğu gibi emekliyi yine görmezden geliyor. Sorunlarına kulak tıkıyor. Ancak emekliler isyan edecek duruma gelmiş, bu gidişat iyi değil. Derhal emekliler için maaş ve diğer sorunlarının çözümü noktasında harekete geçilmeli. En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı. Açlık sınırı altında emekli maaşı olmamalı. İlaç katkı payı emekliden alınmamalı, bayram ikramiyesi de asgari ücrete eşitlenmeli. Asgari ücret enflasyon karşısında eridi.4 ayda bir asgari ücret güncellenip artırılmalıdır” şeklinde konuştu.
(Dahi GEDİK)

Ömer Fethi Gürer Emekliler 2