Milletvekili Uzkurt: Doğalgazsız ilçe kalmayacak Milletvekili Uzkurt: Doğalgazsız ilçe kalmayacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada buğday taban fiyatının güncellenmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı ve “Çiftçi tüccara boğduruluyor” dedi.
ÇİFTÇİYİ ÜRETTİĞİNE PİŞMAN ETTİLER
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Cumhurbaşkanı, buğdaya maliyetin altında alım fiyatı vererek çiftçiye "Keşke ekmeseydim." dedirtti. Toprak Mahsulleri Ofisi, bu yılbaşından beri ithal buğdayla depoları doldurdu, hasat başladı, düşük alım fiyatı yetmedi, randevulu alım uygulamasının yanında hasat ettiğin ürünü ayağıma getir diyor, kırk beş günde de ödeme yapıyor; çiftçiyi tüccara boğduruyor.” diye konuştu.
TMO ÇİFTÇİNİN KARAGÜN DOSTU OLMAKTAN ÇIKTI
CHP’li Gürer, “Hasat bitecek, çiftçiden ürün çıkacak, tüccardayken fiyat artacak; bu gidiş, iyi gidiş değil. Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçinin kara gün dostu olmaktan çıktı, tüccar gibi davranıyor. Bir an önce alım fiyatı 15 liraya çıkarılmalı. Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçiyi ayağına çağırmak yerine çiftçinin tarlada ürününü almalı. Çiftçiler üretim nedeniyle bekledikleri fiyata eremeyince büyük sıkıntı içindeler. Bu anlamda düzenleme mutlak surette yapılmalı, çiftçiye destekleyici uygulamalar getirilmelidir.” dedi.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber