Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde et fiyatlarının artmasına, et ve canlı hayvan ithalatına yönelmesine neden olan buzağı ölümlerini, soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde buzağı ölümlerinin nedenlerinin belirlenmesi için yapılan çalışmalar ile bu çalışmalardan elde edilen sonuçların açıklanmasını istedi.  CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, buzağı ölümleriyle ilgili sayılar verilerin açıklanması ve ölümlerin neden olduğu olumsuzlukların açıklanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 
Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde buzağı ölümlerini önlenmesi halinde, canlı hayvan ve karkas et ithalatının bu kadar artmayacağını, dolayasıyla et fiyatlarının bu kadar artmayacağını belirtti. Ömer Fethi Gürer, dar ve sabit gelirlilerin son yıllarda evine et alamaz duruma gelmesine de neden olan buzağı ölümleriyle ilgili soru önergesinde Ülkemizde buzağı ölümleri, hayvan varlığı azalması, açığı konusunda önemli sorunlara vesile olmaktadır. TİGEM çiftliklerinde dahi buzağı ölümleri Avrupa ülkelerinin kabul ettiği standartların üzerindedir.
2022 ve 2023 yıllarında buzağı ölümleri sayısı kaçtır? Ülkemizde buzağı ölümlerinin yüksek olmasının nedenleri nelerdir? Buzağı ölümlerinin önlenmesi için yapılan çalışmalarda istenen gelişme sağlanabilmiş midir? Buzağı ölümlerinin nedenleri arasında hayvan ırkına göre bir neden araştırması yapılmış mıdır? İthal hayvanlardı buzağı ölüm oranı incelenmiş midir? Hayvan refahının ölümlere etkisi nedir?” sorularının yanıtlanmasını talep etti. 
(İbrahim UGUN)

Bayraktar: Emekli çiftçiler ikramiyeden faydalanamadı Bayraktar: Emekli çiftçiler ikramiyeden faydalanamadı