Medline Adana Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Dr. Enis Elmas, güneşin başta vücudumuzun ihtiyacı olan D vitaminini sağlamak gibi birçok yararı bulunduğunu ancak yaydığı UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için mutlaka tedbir alınması gerekiyor. Çünkü UV ışınlarının cilt üzerinde uzun ve kısa vadeli olmak üzere ağrılı yanıklardan lekelere, kırışıklıktan kanser oluşumuna kadar birçok etkisi görülüyor.
Son günlerde yaşanan aşırı sıcakların da etkisi ile özellikle açık havada, havuz veya denizde serinlemek isterken güneş yanığına maruz kalanlar nedeniyle sağlık kuruluşlarına gözle görülür bir artış yaşandığını söyleyen Medline Adana Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Dr. Enis Elmas, bu durumun kimi zaman çok ciddi bir hal alabildiğini belirterek korunmak için yapılması gerekenleri anlattı.
Ciddi sonuçlar doğurabiliyor
Güneş yanıklarının etkisi günlerce sürebilen ve dikkate alınması gereken önemli bir durum olduğunu belirten Dr. Enis Elmas, “Bu tarz yanıklar, UV ışınlarının etkisiyle ciltte ikinci dereceye kadar olabilen bir yanıklardır. Güneş yanığı, hafif kızarıklık ve cilde dokununca ortaya çıkan hassasiyete bağlı hafif acı şeklinde kendini hissettirir. Diğer yandan güneş yanığı ikinci derece yanık seviyesine ulaştığında cildin üst kısmı şişerek kabarır ve su toplar. Bu durumda ciddi bir acı hissi duyulur ve ciltte birtakım deformasyonlar oluşabilir. Ayrıca su toplayan yerlerdeki ölü derinin soyulması vücudu enfeksiyonlara açık hale getirebilir. Söz konusu belirtilere baş ağrısı, ateş, bulantı, yorgunluk hissi ve görüşte bulanıklık da ekleniyorsa hastanın zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurması önerilir” diyor.
Tedavi belirtilere yönelik yapılıyor
Tedavide merdiven altı ürünlere veya kulaktan dolma bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini kaydeden Dr. Enis Elmas, “Güneş yanığı tedavisinde hedef bireyin ağrı, ciltteki şişlik ve yarattığı rahatsızlıkları azaltmaya yöneliktir” diyerek bu süreçte cildin daha fazla güneş ışığına maruz bırakılmamasını ve iyileşme döneminde cildin güneşten mutlaka korunması gerektiğini söylüyor.
Açık tenliler daha dikkatli olmalı
Özellikle çocuklarla açık tenli ve hassas cilt yapısına sahip bireylerin güneş yanıklarına karşı çok daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Enis Elmas, güneşten korunmak için yapılabilecekleri ise şöyle sıralıyor:
Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğlen saatlerinde (11:00-16:00 arası) güneşe çıkmamaya özen gösterin
Dışarı çıkmak zorundaysanız gölge yerlerde olmaya gayret edin
Şemsiye ve şapka kullanın, açık renk pamuklu giysiler giyinin
Güneşten koruyan ürünleri bilinçli bir şekilde kullanmaya çalışın. Yüz, omuz, ense ve boyun gibi güneş ışınlarından daha yoğun etkilenen bölgeleriniz için koruyucu ürünler kullanın
Satın alacağınız koruyucu ürünlerin faktörünü belirlerken cilt tipinizi göz önünde bulundurun, gerekirse uzman bir hekime danışın
Koruyucu ürünleri güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygulayın. Yeterli miktarda ve kalınlıkta sürerek cildinize eşit miktarda yedirin
Havuz veya denize girdiğinizde, havlu ile kurulandığınızda veya terlediğinizde güneş koruyucunuzu gün boyunca cildinize tekrar uygulayın.
(Medline Hastanesi)
Görsel-1
Görsel-6-1