Niğde'de doğuştan görme engelli öğretmen Serkan Türkyılmaz eğitim hayatı boyunca birçok zorluk yaşamasına rağmen azmi sayesinde öğretmen olmayı başarmış ve öğrencilerine adeta ışık oluyor. Bor Osman Çetin İmam Hatip Ortaokulu'nda görev yapan 35 yaşındaki Sosyal Bilgiler Öğretmeni Serkan Türkyılmaz, hayali olan öğretmenliği yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Niğde Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra çok istediği öğretmenlik hayaline kavuşan Türkyılmaz, öğrencilerine bilgisi ile adeta ışık oluyor.
Lise ve üniversite yıllarında engeli sebebi ile zorluklar yaşadığını belirten Serkan Türkyılmaz, teknolojinin gelişmesi sayesinde görme engellilerin hedeflerine daha kolay ulaşabileceklerini belirtti. Türkyılmaz yaptığı açıklamada; ‘’İlköğretimi Niğde Cemil Meriç Görme Engelliler Okulu'nda okudum. 2006'da üniversite sonuçlarında Niğde Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü'nü kazandım ve mezun olduğum yılda da atandım. İlkokulda o kadar sıkıntı yaşamadım, çünkü görme engelliler okulunda olduğum için çevremdekiler de görme engelliydi, kabartma kitaplarımız vardı. Şimdiki gibi teknoloji yoktu, kitap okuma sıkıntısı çekiyorduk. Çünkü her zaman istediğimiz kitabı bulamıyorduk. Lisede de zorlandım. Orada da sağ olsun annem yardımcı oldu. Deneme sınavlarını okuyamıyordum görme engelli olarak, videolardan dinleyemiyorduk o zamanlar. Annem bir yıl boyunca okuyordu, ben çözüyordum, sorulara cevap veriyordum. İlk zamanlar çok zordu, dinleme yeteneğim bu kadar gelişmiş değildi. Bir sınavı 7-8 saatte çözerken, son zamanlarda 3 saate düşürmüştüm" dedi.
ZORLUKLAR MESLEĞİMİ YAPMAMA ENGEL DEĞİL
Mesleğini yaparken zaman zaman zorlandığı anlar olduğunu belirten Türkyılmaz; ‘’Mesela yazılıları okumada zorlanıyorum. Okutmak için üniversiteden öğrenci ya da öğretmen buluyorum. Hala zorluklar var ama, bu zorluklar mesleği yapmamıza engel değil. Günümüzde teknoloji çok ileride, mesela yapay zeka gelişti. Gören ya da görmeyen herkesin çalışması, çabalaması lazım. Daha iyi öğrenmeleri için ellerinde fırsat var. Benim elimde fırsat o kadar olmadı. Gittiğim okullarda öğrenciler 'Görmüyormuş' diyor. Ama 'görmese de öğretmenlik yapabilir, görmeyenler de bir şeyler yapabilir, başarabilir' dedirtebiliyorsam öğrencilerime ne mutlu bana" diye konuştu.
(İHA)

Yaban hayvanları fotokapana yansıdı Yaban hayvanları fotokapana yansıdı