Şehirdeki sorunlara yapay zekalı çözüm Şehirdeki sorunlara yapay zekalı çözüm

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibinin Dünya’ya dönüş yolculuğunun, inişin gerçekleşeceği Florida kıyılarındaki olumsuz hava şartlarının devam etmesi nedeniyle ikinci kez ertelendiğini açıkladı. Ax-3 ekibi en erken 6 Şubat'ta Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılacak.
Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Dünya’ya yolculuğu yine ertelendi. Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından yapılan açıklamada, Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibinin uzaydan Dünya’ya dönüş yolculuğunun, inişin gerçekleşeceği Florida kıyılarındaki olumsuz hava şartlarının devam etmesi nedeniyle ertelendiği belirtildi. Açıklamada, Ax-3 ekibinin en erken 6 Şubat Salı günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS’ten) ayrılacağı aktarıldı.
DÜN DE ERTELENDİ
Gezeravcı ve ekip arkadaşlarının Dünya’ya dönüş yolculuğu dün de ertelenmiş,  SpaceX tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ax-3 ekibinin en erken 5 Şubat Pazartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS’ten) ayrılacağı bildirilmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı karşılamak için biraz daha bekleyeceğiz. Mürettebatı güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirmek için iniş bölgesinin hava şartlarının uygun olmadığı değerlendirildi. Bir sonraki ayrılma tahmini 5 Şubat saat 17.00, Dünya’ya dönüş 6 Şubat 17.50” ifadelerini kullanmıştı.
19 OCAK'TA FIRLATILMIŞTI
Gezeravcı’nın görev aldığı Axiom-3 uzay misyonu, 19 Ocak'ta resmen başlamıştı. Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronotu SpaceX'in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyacak olan Falcon-9 roketi, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 19 Ocak saat 00.49’da başarılı bir şekilde fırlatılmıştı. Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından 20 Ocak TSİ 13.40'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenmişti. Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kaldığı 14 gün boyunca programına uygun şekilde 13 deneye imza attı.
(İHA)