Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe giren ve büyük tepki çeken çifte MTV kararı ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne yapılan iptal başvurusunu görüşen AYM iptal talebini reddetti.
Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmak üzere araç sahiplerinden ek MTV alınmasına karar verilmişti. 
Araç sürücülerinin gözü kulağı Anayasa Mahkemesi'nden gelecek karardaydı ve o kritik karar bugün açıklandı. 
Anayasa Mahkemesi (AYM), ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuruyu karara bağladı.
Yüksek Mahkeme, ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptaline ilişkin yapılan başvurunun reddine karar verdi. Buna göre araç sahipleri ek MTV'yi ödemeye devam edecek.
KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI
Yüksek mahkeme, ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptaline ilişkin yapılan başvurunun reddine oy birliği ile karar verdi.
NE OLMUŞTU ?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından ek MTV'nin iptali istemi Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) götürüldü.
7456 sayılı 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istenmişti. Anayasa Mahkemesi, 26 Temmuz 2023'teki gündem toplantısında, başvurunun ilk incelemesini yapmış, yürürlüğü durdurma talebinin esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına hükmetmişti.
Bugün yapılan görüşmede AYM, ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptaline ilişkin yapılan başvuruyu oy birliği ile reddetti.
(Haber Merkezi)

Hayvan yetiştireceklere NÖHÜ’den uygulamalı eğitim Hayvan yetiştireceklere NÖHÜ’den uygulamalı eğitim