Mümin İnan’a saldıranlar ile Sinan Ateş’e suikast listesindekiler aynı kişiler! Mümin İnan’a saldıranlar ile Sinan Ateş’e suikast listesindekiler aynı kişiler!

Türk Eczacılar Birliği’nin (TEB) 44’ncü Olağan Büyük Kongresi 16-19 Kadım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. 5’nci Bölge Niğde Eczacı Odasının da katıldığı kongrede Gazze için barış çağrısı yapılarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere Uluslararası kuruluşları acil göreve davet edildi.
TEB olağan kongresinde 56 Bölge Eczacı Odası ve Türk Eczacıları Birliği Büyük Kongre Delegeleri adına yapılan barış çağrı metninde; ‘’On yıllardır baskı altında var olma mücadelesi veren Filistin, 7 Ekim’den bu yana başka bir zulümle karşı karşıyadır. İsrail hükümeti, Gazze’de hastane, okul, ibadethane ayırt etmeksizin hasta, çocuk ve masum sivillere karşı vahşice saldırılar düzenlemekte, bütün dünyanın gözleri önünde ağır bir insanlık suçu işlemektedir. Gazze’de hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaları dahi acımasızca ölüme gönderen İsrail hükümeti, en ufak bir insani yardıma bile ulaşmakta güçlük çeken masum sivillere tarifi imkânsız bir zulüm yaşatmaktadır. Dozu gittikçe artan saldırılar, artık Filistinlilerin mevcudiyetine, ulusal kimliğine, toprağına ve insani kimliğine karşı bir savaş niteliği kazanmıştır. Sağlık çalışanlarının, hastaların, çocukların ve bütün masum sivillerin yaşamını acımasızca yitirdiği bu savaş, artık bütün dünyanın utancı haline gelmiştir ve insanlık bu zulme göz yumdukça, hayatını kaybeden çocukların hikâyelerini daha çok dinleyecektir. Gazze’de yaşanan ve yakın tarihte benzeri olmayan bu vahşetin durdurulması için uluslararası bütün kuruluşlar acilen harekete geçmek zorundadır. İlk aşamada yüzbinlerce insanın ihtiyacı olan insani yardıma güvenli bir şekilde ulaşabilmesi için uluslararası hukuka uygun şekilde acil insani ateşkese ihtiyaç bulunmaktadır. Bizler insan hayatını korumayı kendisine ilke edinmiş bir meslek grubunun temsilcileri olan eczacılar olarak masum sivilleri hedef alan, binlerce Filistinlinin yaşamını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı bu saldırıları en ağır şekilde lanetliyoruz. İsrail’in giderek artan saldırgan tutumunun durdurulması ve Ortadoğu’da yeniden barışın tesis edilmesi için başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere bütün uluslararası kuruluşları acilen göreve davet ediyoruz’’ İfadelerine yer verildi.
(Dahi GEDİK)