Ons Altın ve Gram Altın rekor seviyelerde! Ons Altın ve Gram Altın rekor seviyelerde!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yıldaki Niğde yatırımlarını açıkladı. Niğde’ye 7 milyar 400 milyon 742 bin TL değerinde 91 Tesis inşa ettik diyen Balta, Niğdeliler için üretmeye devam edeceğiz dedi.

Genel 1

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.
İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan suyun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içme suyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.
“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.
Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir.” dedi.

Dsi̇ 1-1

NİĞDE’DE SULAMA PROJELERİ DİKKAT ÇEKİYOR
Niğde’ye yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Niğde’de inşa ettiğimiz 19 sulama tesisi ile 60 bin 10 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.
NİĞDE’MİZE 14 BARAJ VE 6 GÖLET KAZANDIRDIK
Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Niğdelilerin emekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor.  Niğde’de refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 91 adet Tesis ile 7 Milyar 400 Milyon 742 bin TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Niğde’de son 21 yılda 14 baraj ve 6 gölet inşa ettik ve böylece 31,18 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

Dsi̇ 2-1

3 BARAJDA VE 2 GÖLETTE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Niğdeli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Niğde’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 3 barajın ve 2 göletin barajın yapım çalışmaları devam ediyor.
TAŞKIN KORUMA TESİSLERİ İLE VATANDAŞLARIMIZI VE TOPRAĞIMIZI KORUYORUZ
Ayrıca; Niğde’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 42 adet taşkın koruma tesisi ile Niğde şehir merkezi, 62 adet yerleşim yeri ve bin 393 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 4 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.
HEM SUYUMUZA HEM TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ
Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Niğde’de 5 adet işin tamamlanarak toplam 1 milyon 610 bin 90 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta, “Niğde’de 32 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır’’ dedi.
Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Niğdelilerin, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceği’’ dedi.
(Dahi GEDİK)