Hayvan yetiştireceklere NÖHÜ’den uygulamalı eğitim Hayvan yetiştireceklere NÖHÜ’den uygulamalı eğitim

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamaları ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin (NÖHÜ) Niğde’ye katkıları ile ilgili değerlendirmeler yaptı.
Başkan Yeşil açıklamasında; “Liyakat sahibi kim olursa olsun, nerede olursa olsun, hangi görevde olursa olsun liyakat sahibi insanları göreve getirmemiz gerekiyor. Gelmesi için bütün hepimiz desteği vermemiz gerekiyor. Yani bu memleket bizim. Başka Niğde yok, başka Türkiye yok” diyerek her kesimin birlikte çalışması gerektiğine çağrıda bulundu.
NESOB Başkanı Yeşil Ahiler Haftası etkinlikleriyle ilgili olarak; ‘’18-24 Eylül Ahiler Haftası'nın pazartesi günü başlayan ayın 18’inde çelenk sunma törenimizle başladık. Valimizi, belediye başkanımı ziyaret ettikten sonra ayın yirmisinde Çarşamba günü de meydanda elimizden geldiği gibi yok işte bir program yapmaya çalıştık hem esnaflarımıza hem de gelecek nesle anlatma açısından güzel bir program olduğunu düşünüyorum. Ahilik dünyada eşi benzeri bulunmayan bir teşkilat. Şu anki Türkiye'deki yapılan odalarla üç bin yüz beş odayla başlıyor. 82 birlik, 13’ü federasyonunun çatısı en tepesi test ve temsil ediliyor. Bu noktada Bu tüketici hatları belirtilmiş, zaten ahiliğin bünyesi içinde yer almış. Bizim atalarımız yüzyıllar öncesinde yapıp uygulamış oldukları bir model’’ dedi.
ÜNİVERSİTEYİ NİĞDE’MİZİN BACASIZ FABRİKASI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ
NESOB Başkanı Alim Yeşil değerlendirmesinin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) ile ilgili kısmında; ‘’Ekim ayının 2’si itibariyle Ömer Halisdemir Üniversitemiz açılıyor ve üniversiteyi Niğde’mizin bacasız fabrikası olarak değerlendiriyoruz ama biz hiçbir zaman Niğde esnafı olarak, öğrencilerimizi müşteri olarak görmedik. Esnaflarımıza da görmemeleri gerektiğini net bir şekilde vurguladık, aktardık. Niğde ekonomisi ve esnafımız için, öğrencimiz bizim olmazsa olmazımız. Bu noktada da bizler çeşitlerimizle fiyatlarımızla, kalitemizle, hizmetimizle Niğde olarak hazırız. Niğdeli bütün dışından gelen ve Niğdeli olan bütün öğrencilerimiz bizim kendi evlatlarımız. Ayrıca burada başta Rektörümüz Profesör Doktor Hasan Uslu rektörümüz olmak üzere üniversite camiasına, kamuoyunu yönetimini sizler aracılığıyla teşekkür ediyorum. Niğde'de yüzde yüz doluluk kapasitene ulaşan bir üniversitemiz var. Artı başarı, kariyer çıtası her geçen gün yükselen bir üniversitemiz var üniversitemiz için çırpınan Niğdeli bir rektörümüz var.” sözlerini kaydetti.
51 OLMAYI ÖĞRENMEMİZ GEREKİYOR
Niğde'de artık şu bir gerçek, Niğde kabuğunun çatlattı, Niğde kabuğunu kırmak üzere. Bu kırma noktasında da herkesin elinden geleni yapması gerekiyor. Niğde için, Niğde esnafı için, Niğde halkı için, vatandaşı için, ben esnafım deyip de esnafa veya halka sıkıntı olarak, eziyet ederek değil. Gerçekten özünde, esnafın ve vatandaşın yanında yer alarak alınması gerekiyor ve Niğde'de yıllardır bir kadro var. Bir beklenti var, nedir bu beklenti? Bütün siyasiler, STK'lar, Niğde için ne yapabiliriz? Noktasında bir olma ve ortak bir kuyuya taş atma noktasında birleşmemiz gerekiyor. 51 olmayı öğrenmemiz gerekiyor ve liyakat sahibi kim olursa olsun, nerede olursa olsun, hangi görevde olursa olsun liyakat sahibi insanları göreve getirmemiz gerekiyor. Gelmesi için bütün hepimiz desteği vermemiz gerekiyor. Yani bu memleket bizim. Başka Niğde yok, başka Türkiye yok. 6 Şubat depremleri bize yaşattı ki gördük ki güçlü olmamız gerekiyor, hem maddi manevi artı doğal afetleri de unutmamamız gerekiyor. Buna göre paydamızı alıp bir kere Niğde'nin bu güneş enerjisi noktasında faydalanmamız gerekiyor. Bu güneş enerjisini, güneşi Niğde'mizin, Güneş'in en iyi şekilde gerekiyor. Sonuç itibariyle bir olursak başarıyı elde ederiz. Ama herkes bir tarafa çekerse sonuç itibariyle sıfır var. Elde var. Sıfır noktasına geliriz. Bir olmak zorundayız. Başka ilde yok. Başka Türkiye yok soru tuşta inşallah ben önümüzdeki yıllardan umutluyum. Hem ülkemiz için hem Niğde'miz için. Çünkü otoban başlı başına bir Niğde'nin kabuğunu kırmasında etken oldu. Artı organize sanayi bir an evvel toparlanıp ikinci merkezdeki daha doğrusu üçüncü organize de Niğde merkezdeki ikinci organizemizin bir an evvel işleme geçip Niğde halkı ve kamuoyu olarak biz bu dışarıdan 2 gün sonra alacağımız istihdamı gelen vatandaşın konaklayacağı, kalacağı evinden tutun da bizim kalifiye personel yetiştirme noktasında şimdiden altyapı hazırlıklarını gerekiyor. Niğde için bunlar olmazsa olmazlarımız” ifadeleriyle değerlendirmesini tamamladı.
(Dahi GEDİK)