Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, çiftçilerin artan üretim maliyetleri ve yine artan Tarım BAĞ-KUR primlerini değerlendirdi.
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; ‘“Çiftçilerin 2023 yılının ilk 7 ayında 3 bin 452 lira 76 kuruş olan BAĞ-KUR primleri, 4 bin 628 liraya yükseldi. Tarım BAĞ-KUR primlerinin düşürülmesini beklerken yapılan zammın çiftçilerimizi daha da zora soktu. Çiftçilerin mevcuttaki primleri daha ödeyemediğini belirtmek isterim artışla, çiftçimizin Tarım BAĞ-KUR’unu ödemesi imkânsız hale geldi. Çiftçimiz primlerini ödeyemiyor. Eğer müdahale edilmezse 2023 yılı artan prim oranları ile tarımda kayıt dışılık artacak ve Tarım Bağ-Kur’lu çiftçilerimiz sosyal güvenlik hakkından mahrum kalacaktır. Mazota yapılan zamlar ve diğer girdi maliyetleri artan, gelirleri düşen üreticilerimiz için şu an ki prim miktarlarını ödemek, emekli olmak neredeyse imkânsız hale geldi.25 yıl boyunca prim ödemek zorunda bırakılan çiftçinin bu sebeple mağduriyetinin arttığı “2023 yılında 30 gün üzerinden prim ödeyecek olan çiftçilerimiz, emeklilik haklarını 9 bin gün prim ödemeleri halinde kazanacaktır. Çiftçilerimizin 25 yıl prim ödemeleri hiç adil değildir. Diğer sigortalılar 7 bin 200 gün prim ödemesi ile emekli olurken çiftçilerimiz 9 bin gün prim ödemesi ile emekli olmaktadır. Diğer sigortalılar 20 yıl, çiftçilerimiz 25 yıl prim ödemesi yapmak zorundadır. Çiftçilerimizin sigorta prim ödemesi yarıya düşürülmezse, tarım BAĞ-KUR sigortalı sayısı azalmaya devam edecektir. Tarım BAĞ-KUR primini ödemekte zorlanan çiftçilerimizde, ürününün para etmeme riski, ekonomik sorunlar, girdi fiyatlarının sürekli artması, ansızın yaşanan afetlerle ürününü kaybetme korkusu, bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yüzünden birçok çiftçimiz zor durumda olduğunu belirmek isterim.
Sonuç olarak, Tarım/Çiftçi Bağ-Kur’u kapsamında ödenecek aylık Tarım Bağ-Kur primlerine yapılan artış, zor durumda olan üreticilerimizi prim borçlarını ödeyemez duruma getirdi. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı düzenli prim ödeyen üreticilerimiz yok diyecek kadar azdır. Çiftçilerimiz Tarım BAĞ KUR primlerinin 30 gün yerine 15 günlük prim yatırarak prim gün sayısının 30 gün sayılmasını ve prim ücretinin de çiftçilerimizin ödeyebileceği bir orana çekilmesini talep ediyoruz. Ayrıca üreticilerimizin Tarım BAĞ KUR primlerinin en azından bir kısmının hazine tarafından karşılanmasını Türk tarımı ve çiftçilerimiz için önemli bir adım olacağına inanıyorum” sözleriyle açıklamasını tamamladı.
(Dahi GEDİK)