Bakan Göktaş'tan, Niğdeli şehidin baba ocağı için tadilat talimatı Bakan Göktaş'tan, Niğdeli şehidin baba ocağı için tadilat talimatı

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, üniversite öğrencileri ile bir araya gelerek, geleceğin mesleklerini sıraladı. Her meslek için uzmanlaşma döneminde olunduğunu belirten Bolat, "'Her şeyi yaparım' devri bitti, uzmanlaşma dönemindeyiz" diyerek başarı için "5T Hedefini gençlerle paylaştı.
İstanbul Aydın Üniversitesinde akademisyenler ve öğrencilere bir araya gelen Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, mesleki deneyim ve tecrübelerini "Gençler için Meslek Sırları ve Kariyer Yönetimi" başlıklı sunumunda paylaştı. Genç nüfusun ülke ekonomileri için çok önemli olduğunu kaydeden Bolat, "Genç nüfus bizim için cevherdir. Genç nüfus ekonomi için de çok önemli. Çünkü üretir ve ekonomiye enerji katar" dedi.
"Öğrencilerimizin hayata hazırlanması için bütün imkanlar sunuluyor" diyen Bakan Bolat, "Sizden tek beklentimiz kendiniz, aileniz ve vatanınız için başarılara ulaşmak ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmanızdır" diye konuştu.
GENÇ NÜFUS EKONOMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığına dikkat çeken Bolat, "Türkiye genç bir ülke. Genç yaş ortalamamız 33, giderek yaşlanmaya doğru eğilimimiz var. 65 yaş üstünün toplam nüfusa oranı yüzde 10. Genç nüfus bizim için cevherdir. Genç nüfus ekonomi için de çok önemli. 65 yaş üstü nüfus oranı yüzde 25'lerde olan Avrupa ülkelerinde ekonomide durgunluk var. Genç nüfus üretir, enerji katar" ifadelerini kullandı.
BAŞARI İÇİN 5T HEDEFİ
"Hangi bilgi ve tecrübe size faydalıysa onu alın" diyen Bolat, başarı için 5T Hedefini gençlerle şu ifadelerle paylaştı: Teknik: Ham bilgi olmadan başarılı olunamaz.
Takım: Takım çalışması yapılmalı, paylaşarak takım oyunu ile başarmaya çalışın.
Tecrübe,
Tevazu: Kibirli ve gururlu olan toplumda sevilmez ve dışlanır.
Takva: Allah'ın rızası doğrultusunda işler yapılmalı."
HER ŞEYİ YAPARIM' DEVRİ BİTTİ. UZMANLAŞMA DÖNEMİNDEYİZ
İyi eğitim ve bilginin başarı için olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Bolat, "İyi eğitimin yanında iyi iletişim de gerekli. İletişim en az eğitim kadar önemli. İletişim iyi kurulamazsa kaybedersiniz. Girişken ve sosyal yapıya evrilmelisiniz. Bu konuda kendinizi geliştirin, gayret edin. Bilgi ve trendler çok çabuk değişiyor. Dünyada son iki yıldaki bilgi, son 25 yılın bilgisinden daha fazla. Kendisini yenileyemeyen kaybetmeye mahkum oluyor. Bu yaşlar tecrübe kazanmak için çok önemli. Teknoloji ofislerinden, kütüphaneden ayrılmayın. Dil eğitimi alın. İleride ektiğiniz tohumların meyvesini yiyeceksiniz. Her konuda bilginiz olsun ama bir alanda uzmanlığınız olmalı. 'Her şeyi yaparım' devri bitti. Uzmanlaşma dönemindeyiz" dedi.
ERDEMLİ, DEĞERLİ BAŞARI HEDEF OLMALI
Gençlere kalıcı başarı için tavsiyelerde bulunan Bolat, "Başarının tesadüf eseri olduğunu sakın unutmayın. Bazen makamlara tesadüfen gelinebilir. Ama orada uzun süre kalamazlar. Başarıya ulaşmanın arkasında çok büyük bir alın teri ve akıl teri olduğunu bilmek lazım. Tek başına başarı hedeflenmemeli. Erdemli, değerli başarı hedef olmalı" diye konuştu.
Geleceğin meslekleri
Bolat, geleceğin cazip sektörleri ve mesleklerini ise şöyle sıraladı:
- Doktorluk
- Eğitim uzmanı, okul öncesi veya her kademede öğretmenlik
- Üniversitede akademisyenlik
- Din eğitimi, hocalık, araştırmacı olmak
- Hukuk
- Mühendislik (Endüstri, bilgisayar, elektronik, makine)
- Hemşire, radyoloji, fizyoloji, evde bakım, hasta ve yaşlı bakımı
- Satın alma uzmanı
- Finans uzmanı, para yatırım uzmanı
- E-ticaret uzmanı
- Dijital ve sosyal medya uzmanı
- İletişim uzmanı
- Yazılım uzmanı
- Çevre ve enerji
- Metal + makine + mühendislik
- Gıda, tekstil, barınma: Konut sektörleri
- Hizmet sektörü
- Havayolu + lojistik+ taşımacılık hizmeti."
(İHA)