Niğde Valiliği ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Niğde’de ilk defa alanında uzman birçok Profesör, Arkeolog, Doçent, Antropolog ve araştırmacıların katılacağı Niğde Arkeolojisi ve Kültürel Mirası Çalıştayı düzenlenecek.
Niğde Valiliği ve Niğde Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonu 04-05 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Arkeolojisi ve Kültürel Mirası Çalıştayı  on oturumda gerçekleştirilecek.
Arkeolojisi ve Kültürel Mirası Çalıştayında Niğde İli ve İlçeleri Yüzey Araştırmaları, Niğde İlinin Bazı Yerlerinde Yerel Takvim ve Takvim Gelenekleri Üzerine Bir Değerlendirme, Kemerhisar Kültür Varlıklarını Koruma ve Restorasyon Çalışmalar, Niğde Yöresi Tarihi Yapılarında Kullanılan Taşlarda Gözlenen Bozulmalar, Kınık Höyük Kamusal Alanları ve Kartal Heykelleri Tepecik-Çiftlik Höyük'te Arkeolojik Araştırmaları, Niğde Dağlık Alanında Kalkolitik Dönem Yerleşim Düzeni ve Bekçitepe Kazısı 2022 Yılı Sonuçları, Tyana’da Yapılan Kazılar ve Araştırmalar, Tyana’nın Klasik Dönem Öncesi Kültür Varlıklarına İlişkin Yeni, Tyana Kazıları Cam Buluntuları ve Niğde’nin İlk Yerleşik Topluluğu, Sırçalıtepe hakkında açıklamalarda bulunulacak.
Niğde’de yapılan 7 adet arkeolojik kazılar hakkında, Niğde İli ve İlçeleri Yüzey Araştırmaları hakkında değerlendirmelerin yanı sıra ayrıca Niğde’de gerçekleştirilen kazı çalışmaları ve yüzey araştırmaları hakkında açıklamalarda bulunulacağı da öğrenildi.
Arkeolojisi ve Kültürel Mirası Çalıştayına Prof. Dr. Osman Doğanay, Doç. Dr. Ali Metin Büyükkarakaya, Doç. Dr. Kameray Özdemir, Doç. Dr. Abdullah Hacar, Doç. Dr. Semra Balcı, Doç. Dr. G. Çiler Algül, Doç. Dr. Nurcan Kayacan, Doç. Dr. Claire Barat, Doç. Dr. Huriye Altunel, Dr. Benjamin Irvıne , Dr. Turhan Doğan , Dr. Furkan Kulak, Dr. Sidar Gündüzalp Dr. Öğr. Üyesi Volkan Güngördü, Dr. Öğr. Üyesi Emine Köker Gökçe, Araşt. Gör. Yasin Gökhan Çakan, Antropolog Yaren Enmez, Arkeolog Murat Tektaş, Arkeolog İlhami Berkuk Demir, Arkeolog Kısmet Bacak, Arkeolog Tahir Gürkan, Arkeolog Sinem Delikan’ın katılması bekleniyor.
(Dahi GEDİK)

Tyana Oren Yeri
Porsuk Hoyuk