Z Kuşağında Miyop Alarmı Z Kuşağında Miyop Alarmı

2023 yılının başında T.C. Sağlık Bakanlığının verdiği geçici ruhsat ile hasta kabulüne başlayan ve üçüncü basamak ağız ve diş sağlığı hizmeti veren Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 7 Mart 2024 itibariyle kalıcı ruhsatını aldı.
SÜREKLİ GELİŞEN FAKÜLTEDE ÜÇÜNCÜ BASAMAK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bünyesinde Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı, Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı, Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı, Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı, Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı, Periodontoloji Ana Bilim Dalı, Ortodonti Ana Bilim Dalı ve Endodonti Ana Bilim dalı olmak üzere toplam sekiz ana bilim dalında üç doçent ve 9 doktor öğretim üyesi olmak üzere 12 öğretim elemanı görev yapıyor. Son 2 yılda akademik kadrosu ve fiziki alt yapısı sürekli gelişen Merkez, T.C. Sağlık Bakanlığının 07.03.2024 tarihli ve 51/0301 ruhsat numaralı Faaliyet İzin Belgesi (Kalıcı Ruhsat Belgesi) ile üçüncü basamak ağız ve diş sağlığı tedavi hizmeti vermeye kaldığı yerden devam ediyor.
17 BİN 500 HASTAYA 36 BİN 600 TEDAVİ UYGULANDI
2023 yılının ocak ayında aktif hasta bakımına başlayan merkez, henüz yeni kurulan bir diş hastanesi olmasına karşın 17 bin 500 hastaya toplamda 36 bin 600 tedavi hizmeti verdi. Ayrıca her geçen gün sürekli gelişen hastane, geçen yıl 10 olan öğretim üyesi sayısını ise bu yıl 12’ye çıkardı.
Toplamda 60 unit, dört lokal müdahale odası, bir adet lazer cihazı, bir adet dental tomografı, iki adet panoramik cihazı ve sefalometrik röntgen ataçmanı, bir adet dental ultrasonografi cihazı, bir adet operasyon mikroskobu, bir adet sıcak dolum cihazı, bir adet loop cihazı, bir adet irrigasyon cihazı, bir adet renk analizi sistemi ile 74 kişilik preklinik öğrenci laboratuvarı, 46 kişilik simülasyon öğrenci laboratuvarı, alçı laboratuvarı bulunan Fakültemizde, ayrıca birinci sınıf düzeyindeki 46 ve ikinci sınıf düzeyinde ise 30 aktif öğrencisi eğitim görüyor.
ŞEHİR DIŞINA SEVKLER ARTIK ÇOK AZ
Konuyla ilgili açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, projesi bir yıl içinde tamamlanarak hizmete giren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz (Hastanemiz) sayesinde şehrimizde ağız ve diş sağlığını ilgilendiren ancak ileri derecede uzmanlık gerektirmesi nedeniyle üçüncü basamak diş tedavisi hizmeti alabilmek için çevre illerdeki üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültelerine sevk edilen komplike vakalarda önemli ölçüde azalma olduğunu vurguladı. Diş hastanesi projemizin Niğde'de 10 yıllık bir hizmete karşılık geldiğini vurgulayan Rektörümüz, ayrıca 2023 yılında yaklaşık 11 bin hastanın şehir dışına sevki yerine Merkezimizde tedavi edildiğini sözlerine ekledi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin sürekli gelişen ve geliştiren bir yükseköğretim kurumu olduğunu hatırlatan Rektör Uslu, Niğde ve bölgeye üçüncü basamak ağız ve diş sağlığı tedavi hizmeti veren Merkezin ise Üniversitenin bu konumunun bir meyvesi olduğunu ifade etti.
Rektör Uslu son olarak “Fakültemizde geliştirilecek bilimsel proje, araştırma geliştirme ve inovasyon faaliyetlerinin ise sanayiye aktarılarak katma değere dönüştürülmesiyle dental uygulamalarda kullanılan ilaç, malzeme ve cihazların üretilmesi ile geliştirilmesine de destek olunmaktadır. Merkezimizi bölgenin en güçlü ağız ve diş sağlığı kompleksi yapmaya yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Aldığımız Kalıcı Ruhsatın Üniversitemize ve Niğde'mize hayırlı olmasını temenni ederim.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.
(Dahi GEDİK)

Whatsapp Image 2024 04 06 At 21.40.45

Whatsapp Image 2024 04 06 At 21.40.44

Whatsapp Image 2024 04 06 At 21.40.43