Niğdeli Siyasetçi ve Yazar Sedat Çağlar, Bor Halil Nuri Bey İlçe Halk Kütüphanesi kültürel etkinlerine konuk olarak söyleşi gerçekleştirdi.
Kütüphane geçtiğimiz dönemlerde birçok yazar ile öğrencileri bir araya getirerek Okur-Yazar Söyleşileri gerçekleştirmişti. Kütüphanenin Tarihi Bilginler Konağında, bu sefer ki Kültürel Söyleşisinin özel konuğu Araştırmacı Yazar Sedat Çağlar oldu.
YAZAR ÇAĞLAR İLE İÇİNDEKİ GÜCÜ KEŞFET KİTABI ÜZERİNE SÖYLEŞİ
Yazar Çağlar ile Bor Osman Çetin İmam Hatip Ortaokulu 7’ncı sınıf öğrencileri bir araya geldi. Çağlar’ın kaleme aldığı 5 eserden biri olan “İçindeki Ruhu Keşfet” kitabı ve okuma kültürü üzerine sıcak ve samimim ortamda keyifli bir söyleyiş gerçekleştirildi.
Yazar Çağlar, söyleşiye öğrencilere gelecekte ne olmak istedikleri, gelecek ile ilgili hayallerini sorarak başladı. Sorulara farklı cevaplar veren öğrencilere hayal ettikleri hedefleri gerçekleştirmenin yolunun çok çalışmaktan geçtiğini belirterek “İçindeki Ruhu Keşfet” kitabından alıntılar yaparak; Her insan hayal kurar ama hayallerini gerçekleştirenler çok çalışanlardır. İnsan bir şeyi çok istiyorsa onun için çok çalışmalı, karşısına çıkan engelleri aşabilmeli, bunları yaptığı takdirde kişi hayal ettiği şeyleri de gerçekleştirebilir” dedi.
Araştırmacı Yazar Sedat Çağlar 2024 yılı içerisinde kutlanan 60’ncı Kütüphane Haftasının ana teması olan Yapay Zeka ile ilgili olarak; ‘’Yapay zeka büyük bir güç. Eğer yapay zekayı çok iyi bir şekilde kullanırsanız insanlığa çok güzel bir şekilde hizmet vermiş olursunuz. Kötü bir şekilde kullanılırsa da insanlığa çok büyük zarar verebilecek bir olgu olur. Yapay Zeka günümüzde gücü temsil eden bir şey. O gücü elinde bulunduranlar çok büyük işler yapabilir. İnşallah sizler çok çalışarak bu gücü (Yapay Zeka) güzel, hayırlı işlerde kullanarak vatanımıza milletimize ve insanlığa büyük hizmetler vermiş olursunuz. Borluların mayasında zaten bu var. Geçmişte vatanına, milletine büyük hizmetler veren Borlu’lar ve Niğdeliler oldu. Geçmişte Halil Nuri Yurdakul, Süleyman Fethi Bey, Ethem Onbaşı, Ali Çavuş, Hazım Tepeyran, Ömer Halisdemir gibi vatansever, yiğit insanlar çıktığı gibi, gelecekte de çıkacaktır. Ben sizde o ışığı görüyorum’’ açıklamasını yaptı.
Söyleşi bitiminde Yazar Sedat Çağlar tarafından öğrencilere ve Kütüphanemiz Okurlarına Kitaplarını imzalayıp hediye etti. Yazar Çağlar kütüphanenin üst katında bulunan Sanat ve Kültür Evini ziyaret ettikten sonra öğrencilerle ve kütüphane çalışanları ile günün anısına hatıra fotoğraf çekerek bu söyleşiyi tertiplediği için ayrıca kütüphane yönetimine teşekkür ederek kütüphaneden ayrıldı.
(Dahi GEDİK)

Tiyatro tutkunları için iki oyun birden Tiyatro tutkunları için iki oyun birden

Yazar Çağlar’dan Bor’da Öğrencilerle Söyleşi 2

Yazar Çağlar’dan Bor’da Öğrencilerle Söyleşi 3

Yazar Çağlar’dan Bor’da Öğrencilerle Söyleşi 4