Niğde Valiliği Himayesinde Mersin Olgunlaştırma Enstitüsü Tarafından hazırlanan sunumla Niğde’nin Kültürünü Yansıtan Motif ve Kıyafetler sergilendi.Yapısından Doğasına Niğde Motiflerinin Dili sergilendi 1
10 bin yıllık tarihiyle medeniyetlere ev sahipliği yapmış Niğde’nin zengin kültürünün nakış nakış işlendiği eşsiz motifler ve desenlerin sergilendiği ‘Yapısından Doğasına Niğde Motiflerinin Dili’ isimli sunum programında sergilenen ürünler, Mersin Olgunlaşma Enstitüsü Niğde Kültür Müzesinde sergilenecek.

Özen’den Başkan Özdemir’e ziyaret Özen’den Başkan Özdemir’e ziyaret

Yapısından Doğasına Niğde Motiflerinin Dili sergilendi 3
NERMİN ÇELİK: BU MİRASA SAHİP ÇIKMAK EN ÖNEMLİ GÖREVLERİMİZDEN BİRİDİR
Programda konuşma yapan Niğde Valisi Cahit Çelik'in eşi Nermin Çelik,“Cumhuriyetimizin 100. yılında, aylardır heyecanla beklediğim bu etkinlikte buluşmak ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim. Şanlı ülkemin şanlı bayrağının dalgalandığı Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında, kutlu olsun. Bugün burada Mersin Olgunlaşma Enstitüsünün hazırlamış olduğu “Yapısından Doğasına Niğde Motiflerinin Dili” teması kapsamında toplanmış bulunmaktayız. Bu proje duyduğumuz ilk andan itibaren bizde merak uyandıran ve hazırlık aşamasının her anında bizi heyecanlandıran bir çalışma olmuştur. Niğde Valiliği olarak şehrimize kültürel katkı sunacağından şüphe duymayacağımız bu etkinliğin tek boyutlu bir etkinlik olmadığını özellikle belirtmek isterim. Uzun süren araştırma çalışmalarının tasarıma dönüştüğü; bu tasarımların renginden motifine en ince ayrıntısına kadar düşünülerek birçok kez revize edilerek ürüne evrildiği bu eserlerin aynı zamanda şehrimizde yeni kurulacak olan Mersin Olgunlaşma Enstitüsü Niğde Kültür Müzesinde sergileneceğinin de haberini vermek isterim. Biliyorsunuz ki; Niğde, yüzyıllardır Türk- İslam sanatının yaşatıldığı ve yaşatılmaya devam edildiği kıymetli bir şehirdir. Beyliklerden, Selçuklulara; Osmanlıdan, Cumhuriyete sanatsal zenginliklerle yoğrulmuş olan Niğde’nin sokakları, camileri, medreseleri, evleri, dokumaları, yöresel kıyafet ve lezzetleri nesilden nesile aktardığımız kültürel mirasımızdır. Şehrimizin sembolü olan çift başlı kartalın, maneviyatımızın sembolü olan altı kollu yıldızın ve nice Türk motiflerinin atalarımızdan bizlere bırakılmış olan Ak Medreseyi, Alâeddin Camiyi ve Sungur Bey Camiyi bezediği bu mirasa sahip çıkmak en önemli görevlerimizden biridir.Bu misyonla Mersin Olgunlaşma Enstitüsünün Niğde’nin geleneksel motiflerini geleceğe taşımak adına birebir çalıştığı ve yeni bir stil ile modern bir görünüme kavuşturduğu ürünler elbette ki çok değerlidir. Bu değerin ortaya konulmasında emeği geçen tüm Mersin Olgunlaşma ailesine ve bizleri bu etkinlikte yalnız bırakmayan Sayın Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’a ve değerli eşleri Sayın Hanımefendi Yıldız Pehlivan’a teşekkür ederim.Türk motiflerinin Cumhuriyeti renkleriyle parlattığı nice 100 yıllara diyor; hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Niğde Valisi Cahit Çelik'in Esi Nermin Celik
Protokol konuşmalarının ardından program,  ilimiz Niğde’ye özgü motif ve desenlerin kullanıldığı ürünlerden oluşan serginin gezilmesi ve yine ilimize özgü kıyafetlerin tanıtılması ile son buldu.

Yapısından Doğasına Niğde Motiflerinin Dili sergilendi 6
Programa, Valisi Cahit Çelik ve eşi Nermin Çelik, AK parti Niğde Milletvekili Cevahir Uzkurt ve eşi Büşra Uzkurt, MHP Niğde Milletvekili Cumali İnce ve eşi Sevim İnce, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve eşi Duygu Özdemir ile Protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
(Dahi GEDİK)