Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2024 yılına ait bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu’nda, kürsüye pirzola, pirinç, kuru fasulye ve biri çürük 2 misket elmasıyla çıktı.
2002’de kilosu 11 lira olan pirzolanın bugün sadece 90 gramının 43 liraya yükseldiğine dikkat çeken Gürer, geçen yıl Tarım Kredi marketlerinde 13 lira 90 kuruş olan pirincin bugün aynı markette 49 lira 90 kuruşa çıktığını belirtti. Vatandaşın kuru fasulyeye de erişemediğini anlatan CHP Milletvekili Gürer, elindeki biri çürük olan iki elmayı da göstererek bütçe başlangıcınız bu olacağı da bu ifadesini kullandı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2024 yılına ait bakanlıkların bütçesinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda, kürsüye çıkan bakanların öve öve bitiremediği ekonomik tabloyu, vatandaşın mutfağında durumu anlatarak eleştirdi.
Gürer, “Bu bütçe rantın, ithalatçının, aracının ve sarayın bütçesidir. Bu bütçeyle ilgili mukayese yaparken Sayın Bakanlar buraya geliyorlar, 2002 yılından bugüne yaptıklarını anlatıyorlar. Biz de vatandaşın hâlini, mutfağını gündeme alarak anlatalım istedik ve durumu 2002 yılıyla bugün için mukayeseyle size anlatmaya çalışacağım’’ diyerek sözlerine başladı.
CHP Grubu adına konuşan Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda kürsüye pirinç, kuru fasulye, pirzola ve misket elmayla çıkarak ürünleri göstererek bütçeyi ve ekonomik tabloyu vatandaşın haliyle gözler önüne serdi.
2002’DE KİLOSU  11 LİRA OLAN PİRZOLANIN BUGÜN 90 GRAMI 43 LİRA
Kürsüde bir adet pirzolayı genel kurula gösteren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu elimde gördüğünüz fakirin fukaranın garibin gurebanın artık rüyasında gördüğü pirzola. 2002 yılında etin kilosu 8 lira, pirzola 11 liraydı. Bugün gittik, sabah bir pirzola alalım dedik, 90 gram pirzola 43 lira. Şimdi, mukayese ettiğimiz zaman demek ki ne olmuş? Etin fiyatı artık vatandaşın gramla alacağı duruma gelmiş. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları döneminde kilo, grama döndü, ürün adede döndü” dedi.
GEÇEN YIL 13 LİRA 90 KURUŞ OLAN PRİNÇ BU YIL 49 LİRA 90 KURUŞA ÇIKTI
600 bin ton pirinç üretime karşı 515 bin ton pirinç ithal ettiğimizi aktaran Gürer, “Pirinç, pilav için vazgeçilmez. Son 20 günde pirincin fiyatı da birden bire yüzde 20 artmış. Bakınız, Osmancık pirincinin geçtiğimiz yıl mart ayındaki kilosu 13 lira 90 kuruşmuş Tarım Kredi marketlerinde; bugün sordum, 49 lira 90 kuruş” diye konuştu.
VATANDAŞ KURU FASULYEYE BİLE ERİŞEMİLYOR
2002 yılında fasulye üretiminin 250 bin ton olduğuna dikkat çeken Gürer, bu yıl fasulye üretimi 243 bin ton olduğunu ifade ederek, “Nüfusumuz 60 milyondan turizmle gelen turisti, mültecisiyle 100 milyona dayanmış, fasulye üretimimiz düşmüş, ne yazık ki fasulyede dahi ithalatçıyız. Bu 3 ürün mutfakların vazgeçilmezi iken bugün artık vatandaş kuru fasulye ile ete dahi erişemiyor” şeklinde konuştu.
TARIM CİDDİ ANLAMDA GERİLİYOR
Ülkemizin tarımda ciddi anlamda gerilediğine de işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gübre ithal, yem ithal, ürün ithal, tohum ithal, mazot ithal ve giderek tarım alanları daralıyor, çiftçilik düşüyor’’ sdedi.
ANNE ÇOCUĞUNU MARKETE GÖTÜREMİYOR
AKP’nin uyguladığı ekonomik politikayı sert sözlerle eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,“Anne, çocuğu bir şey isterse "Alamam." diye markete götürmekten vazgeçmiş, emekli çarşı pazara akşam karanlığında gitmek zorunda kalıyor, Sayın Bakanlar da bize gelip burada yaptıklarını anlatıyorlar; bir de gidin, fakirin fukaranın, garibin gurebanın mutfağına bakın, durum iyi değil. Emekliye verdiğiniz 7.500 lirayla emekli geçinemezken dün Hazine ve Maliye Bakanı buraya geliyor, "Emeklinin durumu iyi." diye anlatıyor. Bu nasıl bir kafa, bunu da anlamak mümkün değil” dedi.

Çocukluk hayali projesi ile, öğrenciyken işinin patronu oldu Çocukluk hayali projesi ile, öğrenciyken işinin patronu oldu

Ülkemizde üreticinin ürettiğinden para kazanamadığını ancak ürün tüccara geçince fiyatı katladığını anlatan Gürer, piyasayı dengelesin diye ithal getirilen ürünlerin ise yerli üründen daha pahalıya satıldığını aktardı.
HAYVANCILIK BİTTİ BİTECEK!
Hayvancılıkta yaşanan sorunlara da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Hayvancılıkta ahır giderleri patlamış, yem fiyatları almış başını gidiyor. Bu yıl yalnız ilk on ayda Bakanın verdiği yanıta göre 682.331 baş hayvan ithal ettik. Yurt dışına verdiğimiz para ise 864 milyon dolar. Bunu biz niye kendi besicimize vermiyoruz? Et ithalatımız yılın ilk on ayında 26.954 ton, 181 milyon dolar da et ithalatı için yurt dışına paramızı gönderiyoruz. Çiftçinin kredi borcu da 551 milyarı aşmış durumda. Arkadaş, bu ülkenin çiftçisine, besicisine sahip çıkmayıp yabancı çiftçiye sahip çıkıyorsunuz, sonra da "Millîyiz ve yerliyiz." diyorsunuz; bu neyin kafası arkadaşlar, anlamam mümkün değil.” ifadelerini kullandı.
EN DÜŞÜK EMEKLİ ÜCRETİ ASGARİ ÜCRET OLSUN
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer kürsüde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına dönerek, “Çalışma Bakanımız burada, Sayın Bakan, taşeronda kalan kadro bekliyor. Stajyerler ve çıraklar işe başladıkları gün yaşlılık sigortası başlasın istiyor. Bunun yanında, modern kölelik, güvencesiz çalışma, esnek çalışma; bu ülkede artık bir bitirin, çalışanların hakkını verin. Emeklilerin en düşük maaşı asgari ücret olsun, asgari ücreti de 22 bin liraya çıkarın. Vatandaşın içinde bulunduğu koşullarla bu desteği sağlayın. Taşeronların kadro olayı artık iyice soruna dönüştü, bu konuda da çözüm üretin” dedi.
BÜTÇENİN SONU ÇÜRÜK ELMA GİBİ OLUR
Kürsüye getirdiği biri çürük olan iki misket elmayı da genel kurula gösteren Ömer Fethi Gürer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Son söz, onu da söylemeden gidemeyeceğim, şimdi, bu misket elması, olmuş hali diye sağlam elmayı gösterdi ve bütçenin bu yılkı hâli bu, çürük elmayı gösterdi gelecek yılki hâli de bu’’ diyerek sözlerini tamamladı.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber