Niğde Valisi Cahit Çelik, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Niğde Öğretmenevinde düzenlenen programda ilimiz köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi.
Programın açılış konuşmasını yapan Niğde Valisi Cahit Çelik, muhtarların hayatın her alanında olduğuna değinerek, köy kanundan mera kanuna, zabıta kanundan imar kanuna kadar birçok mevzuat çerçevesinde muhtarların görevleri olduğunu vurguladı.
Vali muhtarlar programı 1
Demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biri ve ilk basamağının muhtarlık müessesesi olduğunu ifade eden Niğde Valisi Çelik, muhtarların hem devletimizi hem de milletimizi temsil etme gibi önemli bir görevi üstlendiğini ve 1829 yılından bugüne faaliyet gösteren toplumsal hayatımızın en eski yapı taşlarından biri olduğunun altını çizdi. Vali Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Devletimiz muhtarlarımıza verdiği değerin ifadesi olarak, muhtarlarımızın ihtiyaçları ve karşılaştıkları sorunlar konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak ve çözüm yolları bulmak amacıyla, 19 Ekim 2015 tarihinde yayınladığı genelge ile 19 Ekim gününü "Muhtarlar Günü" olarak belirlemiştir. Devlet millet kaynaşmasının en önemli temsilcileri olarak görev yapan muhtarlarımız, bulunduğu mahalle ve köyde yaşayan vatandaşlarımızın Devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracılık rolü üstlenirken, aynı zamanda da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olan yönetime katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi de yerine getirmektedirler. Bu duygu ve düşüncelerle, sevinçte ve hüzünde hep yanımızda olan, görevlerini büyük fedakârlıkla ve sevgi ile yürüten tüm muhtarlarımızın 19 Ekim “Muhtarlar Günü’nü kutluyor, tüm muhtarlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.
Programın ardından, Niğde Muhtarlar Derneği Başkanı ve İç Anadolu Bölgesi Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Bahtiyar Yamaner ve beraberindeki muhtarlar, Muhtarlar Günü dolayısıyla Valisi Cahit Çelik’ i makamında ziyaret etti.
Vali muhtarlar programı 2
Programa Belediye Başkan Yardımcısı  Ahmet Taciroğlu, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Gürol Okyar, İl Genel Meclis Başkanı Nusret Teksin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol, Niğde Muhtarlar Derneği Başkanı ve İç Anadolu Bölgesi Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Bahtiyar Yamaner ve muhtarlar katıldı.
(Dahi GEDİK)
Vali muhtarlar programı 5
Vali muhtarlar programı 4