UMKE ekiplerine arama kurtarma eğitimi verildi UMKE ekiplerine arama kurtarma eğitimi verildi

Niğde Valisi Cahit Çelik, her yıl 25 -31 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Kütüphane Haftası’ münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.
Vali Çelik mesajında, “Ülkemizde, okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini aşılamak ve kütüphanelerin gelişmesi için farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl mart ayının son haftası “Kütüphaneler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bizler de bu hafta, kütüphanelerimizin önemini vurgulamak ve onların sunduğu değerli kaynaklara dikkat çekmek için Kütüphaneler Haftası'nı kutluyoruz. Bilgi ve kültür hazinesi olarak uygarlığın gelişimine ve yaşam boyu öğrenme sürecine katkı sağlayan kütüphanelerimiz, insanlık tarihi kadar önemli bir geçmişe sahip olup, tüm dünyada medeniyet ve kültürlerin en önemli hafızasıdır. Kütüphaneler, bilgiye erişimi kolaylaştırmanın yanı sıra okuma alışkanlığını teşvik eden, öğrenmeyi destekleyen ve toplumumuzun kültürel zenginliğini artıran önemli kurumlardır ”Dedi.
KÜTÜPHANELERİMİZİN HAYATIMIZDAKİ YERİNİ HİÇBİR ŞEY TUTAMAZ
Okumak, araştırmak, sormak, sorgulamak, düşünmek, analiz etmek ve sonuca ulaşmanın, ‘Birey’ olabilmenin olmazsa olmaz şartları olduğu göz önünde bulundurulduğunda kütüphanelerimiz, toplumsal gelişimin ve bilinçlenmenin sağlanmasında hayati derecede önemlidir. Kütüphaneler, bünyesinde barındırdığı kitaplar ile bilginin paylaşılmasını sağlamakta, bir arada toplanan bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasında köprü vazifesi görerek, uygar bir toplum olma yolunda bireylerin gelişen dünyayı daha iyi analiz etmesinde önemli rol oynamaktadır. Şüphesiz ki; teknolojinin hızla geliştiği bilgi çağında değişime ve gelişime açık olmanın yegâne yolu, okuyan, araştıran, bilim üreten yeni nesiller yetiştirmektir. Bu bağlamda; yediden yetmişe toplumun her kesiminin daha çok kitapla buluşmasını sağlamak, okuma bilincini yerleştirmek hem devlet hem de birey olarak üzerimize düşen en önemli görev olmalıdır. Özellikle son yıllarda dijitalleşme ile internetten bilgiye ulaşma alışkanlığı kütüphaneleri yalnızlığa itse de asıl bilginin kaynağı olan kütüphanelerimizin hayatımızdaki yerini hiçbir şey tutamaz. Bu haftayı, kütüphaneleri ziyaret ederek, kitap okuyarak ve bilgiye açık olmayı teşvik ederek değerlendirelim. Kütüphanelerimiz, her yaş grubundan insanın ihtiyaçlarına cevap veren zengin bir bilgi hazinesine sahiptir. Bu nedenle, herkesi kütüphaneleri keşfetmeye ve desteklemeye davet ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Kütüphaneler Haftası'nı kutlarken, kütüphanecilere ve bu değerli kurumların işleyişine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. “ İfadeleriyle kutlama mesajını tamamladı.
(Dahi GEDİK)