Niğde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından cari dönem prim borçları ve diğer her türlü borçların son ödeme süresinin 3 Ağustos'a kadar uzatıldığı duyuruldu.
Niğde SGK ’dan yapılan açıklamaya göre, ”7440 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan, cari dönem prim borçları ve diğer her türlü borçların son ödeme süresi 3 Ağustos 2023 Perşembe günü saat 23.59'a kadar uzatıldı” İfadelerine yer verildi.
SGK konuyla ilgili açıklamasında ayrıca, “Kuruma Olan Borçların Son Ödeme Tarihinin Uzatılması Sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihinin aynı güne denk gelmesinden dolayı Kurum tahsilat sistemimizde yoğunluk meydana gelmiştir. Meydana gelen bu yoğunluktan dolayı sigortalı ve işverenlerimizin mağduriyet yaşamamaları için son ödeme tarihi 31.07.2023 olan cari dönem prim borçları, yapılandırma borçları ve diğer her türlü borçlarının son ödeme süresi 5510 sayılı Kanunun 100’üncü maddesinin 4’ncü fıkrasına dayanılarak 03.08.2023 tarihi saat 23:59’a kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak ödemeler yasal süresi içerisinde yapılmış sayılacaktır. Sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edilebilmesi, süresinde ödenmeyen primler nedeniyle gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalınmaması ve yapılandırma ödeme planlarının ihlal edilmemesi açısından belirtilen tarihe kadar ilgili borçların ödenmesi önem arz etmektedir.’ denildi.
(Dahi GEDİK)