2024-KPSS Ön Lisans başvuruları başladı 2024-KPSS Ön Lisans başvuruları başladı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Gökçe’nin yürütücülüğündeki “Mineral Tabanlı Nanokompozitler ile Patates Böceği (Leptinotarsa Decemlineata Say.) Mücadelesinde Dsrna Etkinliğinin İyileştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK ARDEB 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.
Öğretim üyesi Gökçe’nin yürütücülüğünde geliştirilen ve proje ekibinde üç Türk üniversitesi ile bir Pakistan menşeili Üniversiteden öğretim üyelerinin yer aldığı projeyle patates üretiminde ana zararlı konumundaki patates böceğinde kimyasal mücadeleye bağımlı kontrol uygulamalarının azaltılması ve çevre dostu yeni mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.
HEDEF GENÇLERİN SUSTURULMASINI HEDEFLİYORUZ
Proje ile ilgili bilgi veren Gökçe, ‘‘Proje ile patates üretiminde ana zararlı konumundaki patates böceği (Leptinotarsa decemlineata Say.) ile mücadelede RNA interferaz (RNAi) yöntemi kullanılarak genlerin dsRNA aracılığıyla susturulması ve dsRNA/mineral nanokompozit üretimine bağlı yeni uygulama yöntemlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda hedef genlerin susturulması ve elde edilecek olan dsRNA’ların arazi koşullarındaki bitkilere doğrudan uygulanması durumunda, UV ışınları gibi çevresel koşullar ve RNaz aktivitesine sahip enzimler nedeni ile bozulmasını engelleyebilmek için nanokompozit üretimi gerçekleştirilerek dsRNA’ların çevre koşullarında stabilitesi ve etkinliğinin artırılması araştırılacaktır. Projeyle kimyasal mücadeleye bağımlı kontrol uygulamalarının azaltılmasını ve çevre dostu yeni mücadele yöntemlerinin geliştirilmesini hedefliyoruz.”
PROJE EKİBİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
NÖHÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Gökçe yürütücüsü olduğu projenin ekibinde yine öğretim üyemiz Doç. Dr. Eminur Elçi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Emre Aksoy, Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orkun Ersoy, Punjab Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Allah Bakhsh yer alıyor. Ekip çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
REKTÖR USLU TEBRİK ETTİ
Konuyla ilgili açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, patates üretiminde kimyasal mücadeleye bağımlılığı azaltmayı ve çevre dostu yeni mücadele yöntemlerinin geliştirilmesine katkı yapmayı amaçlayan bu projeden dolayı proje ekibini tebrik etti. Tarımda öncü olan Üniversitede alanla ilgili ar-ge çalışmaları ile bilimsel araştırmaların devam edeceğini vurgulayan Rektör Uslu, Üniversitenin bu tür çalışmaları her zaman destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber