Gürer: Emekliler için iyi haber yok Gürer: Emekliler için iyi haber yok

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından çekilen kura sonucunda 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde partilerin birleşik oy pusulalarındaki yerleri belli oldu. Kurada AK Parti 1’inci, CHP 18’inci, MHP 31’inci, İYİ Parti ise 2’inci sırada yer aldı.
AW129208_01
Yüksek Seçim Kurumu tarafından ilan edilen seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Takvime göre seçime katılacak siyasi partilerin ve belediye başkan adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için parti temsilcilerinin katılımıyla YSK Başkanlığında kura çekildi.
En üstünde "Siyasi Partiler" bağımsız adaylar varsa "Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar" ibaresi yer alacak belediye başkanı seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulalarının kura sonucuna göre de pusulada soldan sağa partiler ile adaylarının ad ve soyadları sıralanacak.
Kura çekimi öncesinde YSK Başkanı Ahmet Yener, YSK’nin 2 Ocak 2024 tarihli ve 2024’e 1 sayılı kanunla seçime katılma yeterliliğine sahip 36 siyasi partinin ilan edildiğini hatırlatarak; ‘’Seçim takviminde işleyen süreç içerisinde Yenilik Partisi, Mahalli İdareler Genel Seçimlerine katılmayacağını belirttiğinden kura çekimine 35 siyasi partimiz katılacaktır. Yine devam eden süreç içerisinde seçime katılan siyasi partilerimizden Büyük Türkiye Partisi ismini Ocak Partisi olarak değiştirdiğinden kura çekimine bu isimle katılacaktır” şeklinde konuştu.

AW129208_02
Yener, 31 Mart günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri ’ne katılma hakkına sahip siyasi partilerimiz alfabetik sıralamaya göre sıraladıktan sonra ise kura çekimine başlandı. Çekilen kura sonucunda birleşik oy pusulasındaki sıralama şu şekilde:
1 Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ)
2 İYİ Parti
3 Sol Parti
4 Büyük Birlik Partisi (BBP)
5 Memleket Partisi
6 Anavatan Partisi  (ANAP)
7 Demokratik Sol Parti (DSP)
8 Yeniden Refah Partisi
9 Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (DEM Partisi)
10 Türkiye Komünist Partisi (TKP)
11 Anadolu Birliği Partisi
12 Zafer Partisi
13 Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)
14 Türkiye Komünist Hareketi
15 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)
16 Gelecek Partisi
17 Yeni Türkiye Partisi
18 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
19 Emek Partisi (EMEP)
20 Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR)
21 Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR)
22 Ocak Partisi
23 Adalet Birlik Partisi
24 Demokrat Parti
25 Güç Birliği Partisi
26 Millet Partisi
27 Milli Yol Partisi
28 Adalet Partisi
29 Genç Parti
30 Aydınlık Demokrasi Partisi (ADP)
31 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)
32 Türkiye İşçi Partisi (TİP)
33 Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi)
34 saadet Partisi (SP)
35 Vatan Partisi
Kuraya 36 seçime katılma yeterliliğine sahip 36 partiden biri olan Yenilik Partisi ise daha önce YSK'ye Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılmayacağını bildirdiği için kura çekiminde yer almadı.
(İHA)

Editör: Niğde Haber