Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tüm illerde uygulamaya aldığı Sosyal Sorumluluk Programının yönergesi, Niğde’de eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Lise ve dengi okul Müdürlerine tanıtıldı.MEB Sosyal Sorumluluk Programı Ve Hayat Boyu Öğrenme/Sertifikasyon Uygulama Yönergesi Tanıtım Toplantısı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Şenel başkanlığında il geneli lise ve dengi okul/kurum müdürlerinin katılımıyla düzenlendi.

Lise Müdürlerine ‘Uygulama Yönergesi’ Tanıtıldı 1
MEB’İN İLGİLİ YÖNERGESİNDE NELER VAR?
Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasına göre, Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Sorumluluk Programı ve Hayat Boyu Öğrenme/Sertifikasyon Uygulama Yönergesinde; öğretmen, öğrenci, okul yöneticileri ve gönüllü velilerin yetki ve sorumlulukları belirlendi. Uygulamaya yönelik süreçle ilgili detaylar da yönergede yerini aldı. Öğrencilerin kendine, ailesine ve topluma karşı saygılı, sorun çözen, iş birliği içinde çalışma becerisi gelişmiş kişiler olarak yetişmeleri amacıyla hazırlanan yönerge, okulların kurumsal kimliğini geliştirmeyi de hedefliyor.
SOSYAL SORUMLULUK KULÜBÜ KURULABİLECEK
Yönergeye göre, okullarda öğretmenler kurulu kararıyla ‘Sosyal Sorumluluk Kulübü’ kurulabilecek. Sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetler, ekip çalışması şeklinde gerçekleştirilirken bir ekipte, farklı sınıf seviyelerinde ve şubelerde okuyan öğrenciler olabileceği gibi farklı okullarda öğrenim gören öğrenciler de yer alabilecek.
PROGRAM KAPSAMINDAKİ FAALİYETLER BELGELENDİRİLECEK
Ayrıca öğrenciler, ortaöğretim süresi boyunca en az 40 saatlik sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetleri yerine getirecek. Program kapsamındaki faaliyetler, mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında ise 20 saat olarak uygulanacak. Bu faaliyetler, puanla değerlendirilmeyecek ancak öğrencilerin mezuniyetlerinde belgelendirilecek. Bu belgeler, e-Okul sisteminde yer alan ‘Sosyal Etkinlik Modülü ’ne işlenerek öğrenci gelişim dosyasında yer alacak.
(Dahi GEDİK)