Birikmiş borcu olan vatandaşların gözü kulağı torba yasada yer alan af teklifine çevrildi.
27 Aralık 2023 tarihinde tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 16 Ocak 2024 Salı günü yeniden çalışmalara başlaması üzerine torba yasada yer alan Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına yönelik af düzenlemesi yeniden gündeme geldi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunanlara af sağlayacak. Torba Kanun tasarısında yer alan maddenin yasalaşması durumunda, ödenmemiş GSS primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi tüm alacaklardan vazgeçilecek.
GSS AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?
Af düzenlemesinden 1 Ocak 2014 tarihinden önce GSS prim borcu olanlar yararlanabilecek. Bu kapsamda ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri, gecikme cezası ve gecikme zammından tamamen feragat edilecek.
AYLIK GSS PRİM TUTARI NE KADAR?
GSS primleri asgari ücretle orantılı olarak belirlendiği için, bu yılın sonuna kadar ödenecek aylık prim tutarı 600 lira, yıllık prim ise 7 bin 200 lira olarak belirlendi.
AFFIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ NE ZAMAN?
Teklifin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi durumunda, Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. Bu düzenleme sonucunda, şu anda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın önümüzdeki aydan itibaren GSS prim borçlarının silinmesi beklenmektedir.
GSS BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?
Zamanında ödenmeyen GSS prim borçları, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından haciz veya icra yoluyla talep edilebilir. Ayrıca GSS prim borcu olan kişilerin acil servis hizmetleri dışında kişilerin muayene veya tedavi olmaları mümkün olmuyor. 
(Dahi GEDİK)

Başkan Özdemir’den 19 Mayıs mesajı Başkan Özdemir’den 19 Mayıs mesajı