Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı alacak tutarının son bir hafta içerisinde 1 milyar liradan fazla artarak 194 milyar 215 milyon liraya yükseldiğini belirtti. 
Son 1 hafta içerisinde, icra dairelerine 155 bin 829, yılbaşından bu yana ise 696 bin yeni icra dosyasının geldiğini aktaran Fethi Gürer, UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan toplam dosya sayısının ise 23 milyon 389 bin olduğunu belirtti. Gürer, bu verilere göre günde ortalama 22 bin -25 bin arasında yeni icra dosyasının hazırlanıyor olduğuna dikkat çekti.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomi verileri üzerinden, yılbaşından bu yana ve son bir haftalık dilimde yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 
HER 4 VATANDAŞTAN 1’İ İCRALIK!
1 Ocak’tan 26 Ocak tarihine kadar icra dairelerine UYAP üzerinden gelen yeni dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 20 bin dosya artarak 696 bin 420 olduğunu belirterek, “Bu çok ciddi bir rakamdır. Borcunu ödeyemediği için icralık duruma düşen vatandaşların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bugüne kadar açılan ve icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 26 Ocak tarihi itibariyle 23 milyon 289 bine kadar çıkmıştır. Her dosyasının 1 kişi üzerinden açıldığı düşünüldüğünde, ülkemizde her 4 vatandaşımızdan birinin icralık durumda olduğu ortaya çıkmaktır” diye konuştu. 
1 HAFTADA 155 BİN YENİ İCRA DOSYASI 
Son bir hafta içerisinde gelen icra dosyası sayısının ise 155 bin 829 olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “85 milyon nüfuslu ülkemizde sadece 1 hafta içerisinde 155 binden fazla icra dosyası geliyor. Bu inanılmaz bir rakam. Başka bir ifadeyle günde 22 bin ila 25 bin arası yeni icra dosyası hazırlanıyor” diye konuştu.
1 HAFTADA 1 MİLYAR LİRALIK ALACAK İCRA TAKİBİNE GİRDİ 
Bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı alacak tutarının ise 5-12 Ocak tarihleri arsında 193 milyar 201 milyon lira iken, 12-19 Ocak tarihlerinde 194 milyar 215 milyon liraya ulaştığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bankaların icra takibine aldığı alacak tutarı 1 hafta içerisinde 1 milyar lirayı geçmiş durumda. Geçim sıkıntısında olan vatandaş ister istemez kredilere ve kredi kartlarına yükleniyor. Ödeyemediği içinde icra takibi ile baş başa kalıyor. Gidişat hiç iyi değil” ifadelerini kullandı.
KREDİ VE KREDİ KARTI HARCAMALARI  1 HAFTADA 4 MİLYAR LİRA ARTTI 
Kredi ve kredi kartı harcamalarındaki artışa da dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer; ‘’5-12 Ocak tarihleri arasında kredi ve banka kartı harcamaları 188 milyar 710 milyon iken 12-19 Ocak tarihleri arasında bu rakam 202 milyar 579 milyon TL’ye yükseldi. Kredi ve kredi karta harcamaları 1 hafta içerisinde neredeyse 4 milyar TL arttı” değerlendirmesinde bulundu. 
Çiftçilerin bankalara olan borçlarıyla ilgili rakamsal verileri de aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerimiz de ne yazık ki bu sistemde borç batağına sürüklendi. Çiftçilerin bankalara olan toplam nakdi kredi borcu 568 milyar 983 milyon TL’dir. Bu borcun 2 milyar 43 milyon TL tutarın bankalar tarafından tahsil edilemeyen kredi borcunu oluşturmaktadır. Bankalara borçlanan çiftçilerimizin bir kısmı borçlarını ne yazık ki ödeyemez duruma gelmiştir. Ayrıca tefecilerden de borç alarak üretim sürdürmeye çalışan çiftçiler vardır. Tarım ilacı, gübre gibi girdilerde borçlanarak hasat dönemi ödeme ile ayakta kalmaya çalışmaktadırlar” şeklinde konuştu. 
2 BİN LİRANIN ALTINDAKİ BORÇLAR SİLİNMİŞTİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 31 Aralık 2022’den önce 2 bin liranın altında kamu borcu olan vatandaşların borçlarının silindiğini de anımsatarak, “İcra dairelerinde yer kalmadı. 2 bin liranın altındaki borçlarda silinmeseydi, demek ki icra dosyaları sokaklara taşacaktı. O nedenle geçen yıllarda dosya sayısı önemli ölçüde gerilese de hızla tekrar yükselişe geçti. Yasa ile ortadan kalkan dosyalar yolmuşta icra dosya sayısı azalmış gibi gösterip kamuoyuna yanlış bilgi vererek gerçeği saptıranlar dahi var’’dedi.
BORÇLARINI ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
AKP’nin ekonomi yönetimini eleştiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Borçlar artıyor, icra dosyaları da artıyor. AKP iktidarı vatandaşı bankalara, kredilere ve kredi kartlarına mahkûm etti. Yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, zam üstüne zamlar ve de artan vergiler vatandaşın belini büktü. Borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı her geçen gün katlandı. Yılbaşından bu yana icra dosyalarındaki sayısının yüzde 15’lere varan oranda artması, vatandaşın halini net bir şekilde ortaya koyuyor. Yoksullaşan kesimlerde böyle giderse icralık olmayan vatandaş kalmayacak” uyarısında bulundu. 
(Dahi GEDİK)

Eğitim Bir-Sen: Yeni eğitim yılına kadar sorunlara çözüm bulunmalıdır Eğitim Bir-Sen: Yeni eğitim yılına kadar sorunlara çözüm bulunmalıdır

Editör: Niğde Haber