Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kaplan’ın “Hidrojen ve Yakıt Pilleri” başlıklı projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 8 Milyon TL’lik destek hibesi almaya hak kazandı.
ENERJİ ÜRETİMİNİN DESTEKLENMESİ VE ENERJİ KAYNAKLARININ ETKİN KULLANILMASI AMAÇLANIYOR
Kaplan’ın yürütücülüğündeki projenin ekibinde dört Türk üniversitesinden farklı disiplinlerde öğretim üyeleri yer aldı. Yapılan çalışmalarla hem proton değişim membranlı (PEM) yakıt pilleri hem de PEM elektrolizörler için farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde membran elektrot grupları (MEG) geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca proje kapsamında enerji sektöründeki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, bunları ülkemizin ihtiyaçları ve potansiyeli ile örtüştüren MEG'lerin geliştirilerek bunların enerji verimliliğini artırması, sürdürülebilir enerji üretimini desteklemesi ve böylece yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımına katkı sunulması amaçlanıyor.
ÜLKEMİZİ ENERJİDE DAHA GÜÇLÜ BİR KONUMA ULAŞTIRABİLECEK POTANSİYELE SAHİP
Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Yüksel Kaplan, bu projeyle akademik ve endüstriyel alanlarda bir köprü oluşturularak, geliştirilen MEG'lerin hem akademik araştırmalarda hem de endüstriyel uygulamalarda kullanımının teşvik edileceğini belirtti. Kaplan ayrıca projenin sonuçlarının ülkemizin enerji sektöründe sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve rekabetçilik açısından daha güçlü bir konum elde etmesine katkıda bulunabilecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı.
HİDROJEN VE YAKIT PİLLERİNDE UZMANLAŞAN TEK DEVLET ÜNİVERSİTESİYİZ
NÖHÜ
Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ise “Üniversitemiz Hidrojen ve Yakıt Pillerinde Uzmanlaşan Tek Devlet Üniversitesi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Üniversitemize verilen bu ünvanın sorumluluğu doğrultusunda, sürdürülebilir enerji ve enerji verimliliği çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. Bu kapsamda Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Yüksel Kaplan’ın yürütücüsü olduğu “Hidrojen ve Yakıt Pilleri” projesine Cumhurbaşkanlığı’mızdan 8 milyon TL gibi önemli bir desteğin gelmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bu kıymetli destek için Muhterem Cumhurbaşkanı'mıza ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Daire Başkanlığına şükranlarımı sunuyorum. Anadolu’nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Üniversitemiz belirlemiş olduğu vizyon ve öncelikli alanlardaki stratejileri doğrultusunda kendisini geliştirmeye, bölgesine ve ülkesine katkı sağlamaya devam edecektir.” dedi. Rektör Uslu ayrıca Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kaplan’ı tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.
(Dahi GEDİK)