Diksiyon eğitimi alan kursiyerlere sertifikaları verildi Diksiyon eğitimi alan kursiyerlere sertifikaları verildi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) ulusal enerji politikaları doğrultusunda fiziksel ortamlarında uyguladığı “Enerji Verimliliği” projeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliğinde düzenlenen Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği Yarışması’nda (ÜNVER-2) birinci oldu.
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, birincilik ödülünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında düzenlenen törenle Bakan Dr. Alparslan Bayraktar’ın elinden aldı.
NÖHÜ’nün birincilik ödülünü aldığı yarışmada ikinciliği Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kazanırken Süleyman Demirel Üniversitesi ise üçüncü oldu. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi yarışmada Juri özel ödülüne layık görüldü.
Yarışmaya başvuran üniversitelerin “Enerji Verimliliği” ile ilgili uygulamaları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı (EVÇED) tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından değerlendirildi. Toplam tasarruf miktarı, tasarruf oranı, ekonomiklik, enerji yönetimi uygulamaları, yaygınlaşma özelliği, yenilikçilik ve öncülük özelliği kriterlerine göre yapılan değerlendirme sonucunda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin tüm yerleşkelerindeki binalarda uyguladığı projeler birinci oldu.

WhatsApp Image 2024-01-08 at 19.21.02

“TÜM ÜNİVERSİTELER ARASINDA BİRİNCİ OLMASI, BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK GURUR”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Üniversitemizde ülkemizin yenilenebilir enerji politikaları doğrultusunda son iki yıldır yürütülen çalışmaların tüm üniversiteler arasında birinci olmasının bizim için çok büyük bir gurur olduğunu ve bu birinciliğin gerek altyapı gerekse makine teçhizatlarda yapmış olduğumuz yatırımlar sayesinde enerji verimliliğinde önemli bir yol kat ederek elde ettiğimizi ifade etti.Son iki senedir yoğun bir şekilde altyapımızdaki eksiklikleri giderme ve yenileme çalışmalarımız kapsamında Üniversitemizde ısıtma ve soğutma sistemlerine ait boru ve kanallarda yapılan yalıtımlar sayesinde ısı kaybının en aza indirildiğini, fakültelerimizin birçoğunda kazanların yoğuşmalı kazanlarla değiştirildiğini, yerleşkelerimizdeki sokak armatürlerimizin led armatürlerle değiştirilerek enerjiden tasarruf edildiğini ve varlık sensörü kullanılarak gereksiz enerji tüketiminin önüne geçildiğini belirten Rektör Uslu, ayrıca Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı binasında koridor aydınlatmaları ve çeşitli alanlar için darbe anahtarı ile zamanlayıcı otomasyonun uygulanarak gruplama yapıldığını dile getirdi.
NÖHÜ’de konuyla ilgili farkındalık oluşturma çalışmalarının da aralıksız olarak sürdüğünü vurgulayan Rektör Uslu, başarıda emeği geçen tüm personelimize teşekkür etti.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber