Bakanlık’tan sahte yetkili servislere ceza yağdı Bakanlık’tan sahte yetkili servislere ceza yağdı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 85. yılında yurt genelinde olduğu gibi Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde de etkinliklerle anıldı.
Üniversite 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen anma töreniyle başlayan program, akabinde Üniversite Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki "Atatürk ve Milli Egemenlik" konferansıyla devam etti.
ATATÜRK VE MİLLİ EGEMENLİK KONFERANSI
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu açılış konuşmasında; ‘’Her milletin kimliğinin ana unsurlarından birinin o milletin kültürel değerleriyle birlikte içinden çıkardığı kahramanlar olduğunu belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de Türk milleti için böyle bir kahraman olduğuna vurgu yaptı. Gazi Paşa ve silah arkadaşlarının Türk milletinin karakterinden ilhamla verdikleri mücadeleler, bugün ülkemizin ve milletimizin dünyada saygın bir yer edinmesini sağlamıştır. Onların kanla ve irfanla kurdukları Cumhuriyet’imiz, bir asrı devirmiş ve yeni yüzyıla Türkiye Cumhuriyeti ismiyle damgasını vurmak için bugünlere gelmiştir’’ ifadelerini kullandı.
CUMHURİYET AYDINLIĞIYLA ÇALIŞTIK VE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Anadolu’nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak biz de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı bu yolda Cumhuriyet aydınlığıyla durmaksızın çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz diyen Rektör Uslu, "Bu duygu ve düşüncelerle, bir asırlık Cumhuriyet çınarımızın banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun manevi şahsında tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, şükran ve tazimle anıyorum." diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Program NÖHÜ Rektörü Uslu'nun konuşmalarının ardından Üniversite Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Öztürk'ün "Atatürk ve Milli Egemenlik " konferansıyla devam etti. Konferansta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele ve sonrası Cumhuriyet'in kurulmasına ilişkin yaptıkları ve ortaya koyduğu liderlik hakkında bilgi veren Öztürk, milli egemenlik şuurunun Türk milletinde oluşma sürecini anlattı. Öztürk konuşmasını "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Anadolu'nun Türk yurdu olmasında mücadele eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum." diyerek sonlandırdı.
NÖHÜ Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa, NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hamdi Doğan ve Prof. Dr. Nafiz Tok, Genel Sekreter Vekilimiz Abdulgani Özkan, akademik ve idari birim yöneticileri, Üniversite akademisyenleri ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Konferans, Rektör Uslu'nun Doç. Dr. İbrahim Öztürk'e hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.
09.05'TE ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Merkez yerleşkemizdeki 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hamdi Doğan ve Prof. Dr. Nafiz Tok, Üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrencileri katıldı.
09.05'te siren çalınması ve saygı duruşu ile başlayan tören İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Akabinde günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan NÖHÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr. Hamdi Doğan açıklamasında; ‘’938 yılında sonsuzluğa uğurladığımız Büyük Atatürk; azmi, kararlılığı, ileri görüşlülüğü ve önderliğiyle nasıl ki yaşamında milletimize bağımsızlık yolunda liderlik yaptıysa, bugün de bize bıraktığı mirasla yolumuzu aydınlatıyor. Asil Türk milletinin sinesindeki kahramanlığın tecellisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 85 yıldır olduğu gibi bundan sonra da muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma yolunda bizlere ilham kaynağı olacak, dünya tarihine altın harflerle yazılan adıyla geleceğimize ışık tutacak’’ dedi.
Rektör Yardımcısı Doğan, konuşmasının sonunda "Ebediyete irtihalinin 85'inci sene-i devriyesinde Cumhuriyetimizin banisi, Milli Mücadele'mizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve tazimle anıyor; onun manevi şahsında tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla yad ediyoruz." ifadelerini kullandı. Tören anma konuşmasının ardından son buldu.
(Dahi GEDİK)