Bakan Tekin ‘Yeni Müfredatı’ onayladı Bakan Tekin ‘Yeni Müfredatı’ onayladı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) "Armoni Eğitiminde Kullanılmak Üzere Küp”e ilişkin patent başvurusu, Türk Patent Kurumu tarafından tescillendi.
Üniversite Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda başarıyla tamamlanan “Batı müziği teori ve uygulaması dersinde armonik küp materyali destekli öğretimin öğrencilerin erişi düzeylerine etkisi” başlıklı yüksek lisans tezinden üretilen "Armoni Eğitiminde Kullanılmak Üzere Küp”e ilişkin patent başvurusu, Türk Patent Kurumu tarafından tescil edildi.
NÖHÜ “Fikri ve Sınai Haklar” alanı ile ilgili son yıllarda gerçekleştirdiği yoğun çalışmalar sonucunda patent ve faydalı modellerle ilgili başarılı sonuçlar elde ediyor. Bu kapsamda Teknoloji Transfer Ofisisi’ne (TTO) aracılığıyla 30 Kasım 2022 tarihinde Türk Patent Kurumu’na başvurusu yapılan NÖHÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Müzik Eğitimi Bilim Dalı öğrencisi Sait Murat Oğuz’un Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehtap Aydıner Uygun danışmanlığında tamamladığı “Batı müziği teori ve uygulaması dersinde armonik küp materyali destekli öğretimin öğrencilerin erişi düzeylerine etkisi” başlıklı yüksek lisans tezinden ürettiği "Armoni Eğitiminde Kullanılmak Üzere Küp”e ilişkin patent başvurusu Türk Patent Kurumu tarafından 30 Nisan 2024 tarihinde tescil edildi.
REKTÖR USLU’DAN TEBRİK
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, öğretim üyesi ve öğrenciyi tebrik ederek Üniversitede; ülkeye ve Üniversiteye değer katacak patent ve markalaşma faaliyetlerine verilen desteğin artarak devam edeceğini ifade etti. Üniversitelerde araştırma çıktılarının katma değerli ürüne ve markaya dönüştürülmesinin çok kıymetli olduğunu belirten Rektör Uslu, bu kapsamda Üniversite Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla çok önemli çalışmaların da yürütüldüğünü vurguladı. Rektör Uslu ayrıca, birçok alanda öncü olan Üniversitenin kısa zamanda çok önemli patent ve markalaşma çalışmalarıyla adından daha fazla söz ettiren bir yükseköğretim kurumu olacağını da sözlerine ekledi.
(Samet ÇINAR)