4. Niğ-Bor Kültür Sanat Festivali başladı 4. Niğ-Bor Kültür Sanat Festivali başladı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde NÖHÜ) Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla Türk Musiki Devlet Konservatuvarı öncülüğünde, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı ve Güzel Sanatlar Fakültesinin destekleriyle "Cumhuriyet Oratoryosu" Müzik Dinletisi düzenlendi.
NÖHÜ’de 100. Yıl Oratoryosu icra edildi 3
"Çanakkale Türküsü", "Hey Onbeşli Ağıtı" ve "Çırpınırdı Karadeniz" isimli eserlerin icra heyeti tarafından seslendirildiği, "Vatan Marşı" ile "Gençlik Marşı"nın ise koro tarafından icra edildiği oratoryo, dinleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.
NÖHÜ’de 100. Yıl Oratoryosu icra edildi 2
Etkinlikte NÖHÜ Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Timur Vural, "Atatürk ve Müzik" konulu bir konuşma yaptı. Konuşma sonrası Prof. Dr. Timur Vural ve Dr. Öğr. Üyesi Aysun Hamzaoğlu Birer şefliğinde oratoryo icra edildi. Dinleti kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Ümran Akdağcık tarafından şiir okunurken, oratoryo metni koro ve okuyucular tarafından işlendi. Ayrıca oratoryoda Dr. Öğr. Üyesi Ali Delikara tarafından bestelenen fon müzikleri de yer aldı.
NÖHÜ’de 100. Yıl Oratoryosu icra edildi 4
Ayrıca oratoryo öncesi Konservatuvarımız fuaye alanında Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan resim sergisi de yer alarak sanatseverlerle buluştu.
NÖHÜ’de 100. Yıl Oratoryosu icra edildi 5
Etkinlik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nafiz Tok’un icra heyetine teşekkür belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.
Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe NÖHÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nafiz Tok, Üniversite akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.
(Dahi GEDİK)