Kemal Aydoğan’da karne heyecanı bahçeye sığmadı Kemal Aydoğan’da karne heyecanı bahçeye sığmadı

Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarında Türkiye’deki 10 pilot üniversite arasında yer alan ve Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödüllü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ), Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan “Green Metric Dünya Üniversiteler Sıralamasında son iki yılda 621’inci sıradan 357’nci sıraya yükseldi. Böylece 264 üniversiteyi geride bırakan NÖHÜ, yükselişini sürdürerek önemli bir başarıya daha imza attı.
NÖHÜ DÜNYA YEŞİL KAMPÜS SIRALAMASINDA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Üniversite ve toplumların küresel iklim değişikliğine dikkatini çekmek ve enerji, su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve çevre bilinci konularında farkındalık yaratmak amacıyla yapılan “GreenMetric Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda 2021 yılında 621’inci sırada yer alan NÖHÜ, geçen yıl 442. sıraya yükselmişti. Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarını kararlılıkla sürdüren NÖHÜ, geçen yılın sıralamasında 2021 yılı sıralamasına göre 179 basamak yükselirken bu yıl ise 2022 yılı sıralamasına göre 85 Üniversiteyi geride bırakarak 357’nci sırada yer aldı. Böylece Dünya Yeşil Kampüs Sıralamasında yükselişini sürdürerek önemli bir başarıya imza atan Üniversitemiz, ayrıca bu alanda dünyada ilk 500 üniversite arasındaki konumunu da korudu.
NÖHÜ SON İKİ YILDA PUANINI TOPLAM 2175 ARTIRDI
Üniversitelerin çeşitli kategorilerde değerlendirilerek sıralandığı “2023 Greenmetric Dünya Üniversiteler Sıralamasında NÖHÜ; su kullanımının dikkate alındığı “Su”, kampüs ortamı ve altyapının değerlendirildiği “Yerleşim ve Altyapı”, üniversitelerin enerji kullanımı ve iklim değişikliği konularına gösterdiği ilgiyi ifade eden “Enerji ve İklim Değişikliği”, sürdürülebilirlik konularının incelendiği “Eğitim ve Araştırma”, kampüslerdeki ulaşım sistemlerinin incelendiği “Ulaşım” ve atık arıtma ve geri dönüşüm faaliyetlerinin dikkate alındığı “Atık” kategorilerinde toplamda 7025 puan elde etti. 2022 yılı sıralamasında aynı kategorilerde toplam 6325 puan alabilen Üniversitemiz, 2021 yılında ise 4850 puan alabilmişti. Böylece bu yıl değerlendirmede 700 puan daha fazla alan Üniversitemiz, son iki yılda ise puanını toplamda 2175 artırdı.
YÜKSELİŞİMİZİN SÜRÜYOR OLMASINDAN MUTLUYUZ
NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu konuyla ilgili, “GreenMetric Dünya Yeşil Kampüs Sıralamalarında geçen sene olduğu gibi bu sene de yükselişimizin sürüyor olmasından mutluyuz.” dedi. Üniversitemizin Türkiye’de Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarında 10 pilot üniversite arasında yer aldığını ve Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü’ne sahip olduğunu hatırlatan Rektörümüz Uslu, bu alandaki çalışmalarımızın kararlılıkla süreceğini ifade etti. Bu başarının elde edilmesinde emeği geçen tüm akademik ve idari personele de teşekkür eden Rektör Uslu, önümüzdeki yıllarda yapılacak sıralamalarda Üniversitemizin çok daha iyi noktalarda yer alacağına inandığını belirtti.
(Dahi GEDİK)

Editör: Niğde Haber