Niğde 19 Mayıs kutlama programı belli oldu Niğde 19 Mayıs kutlama programı belli oldu

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin de (NÖHÜ) mensubu olduğu Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) tarafından 8-9 Kasım tarihlerinde Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen II. Ar-Ge Proje Pazarı ve Üniversite Tanıtım Günleri programında, NÖHÜ’de gerçekleştirilen ar-ge, inovasyon ve teknoloji projeleri sergilendi.
REKTÖR USLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ev sahipliğinde iki gün süren programın açılış törenine NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AÜB üyesi Üniversitelerin Rektörleri ve akademisyenler ile öğrenciler katıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan NÖHÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, böylesine önemli bir programda emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür etti. Anadolu'nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Üniversitemizin paydaşlarla iş birliğine dayanan çalışmalarının devam edeceğini belirten Rektörümüz Uslu, ayrıca akademisyen ve öğrencilerimiz ile Niğde Teknopark A.Ş. bünyesindeki girişimcilerimizin ar-ge, teknoloji ve inovasyon projeleriyle bu programa katılımlarından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Rektör Uslu son olarak programın Birlik üyesi tüm üniversitelere hayırlı olmasını diledi.
STANTLARDA AR-GE PROJELERİ SERGİLENDİ
Anadolu Üniversiteler Birliğine, NÖHÜ ile birlikte 15 üye yükseköğretim kurumunun ar-ge, inovasyon ve teknoloji projelerinin sergilendiği programda, jüri kurulu ve katılımcılar üniversitelerin çalışmalarını yakından inceleme şansı buldu.
Üniversite, akademisyen ve öğrencileri ile Niğde Teknopark A.Ş. bünyesindeki girişimcilere ait toplam sekiz projeyle programda yer aldı. Bu kapsamda Prof. Dr. Neslihan Doğan Sağlamtimur, Geri Dönüşebilen Ambalaj Atıkları İçin Akıllı Ayırma ve Sayma Cihazı; Dr. Öğr. Üyesi Tuba Artan Onat, Biobeads-İmmobilize Bakteriyel Boncukların Remazol Brilliant Blue Gideriminde Kullanılması; Iraz Aktay, Tarımsal Atıklarından Azotobacter Yardımıyla Mikrobiyal Gübre Üretimi ve Siyanobakterilerin Mikrobiyal Gübre Olarak Kullanım Potansiyellerinin Araştırılması; Halil İbrahim Şimşek, Yeşil Kimya Yöntemlerinde Süperkritik Ekstraksiyon Sistemiyle Alıç Ekstraktı Elde Edilmesi; Yaşar Issı, İbrahim Bircan ve Mert Demir WEARDRONES; Beyza Özkan ve Rümeysa Yığıngan, Davetigo ve Mustafa Kızılay ise  MusicRP başlıklı projeleriyle programa katıldı.
Rektör Uslu ayrıca açılış töreninin akabinde Üniversitelerin çalışmalarının yer aldığı stantları da ziyaret ederek ar-ge, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki projeler hakkında bilgi aldı.
Çalışmalarından dolayı akademisyen, öğrenci ve girişimcileri tebrik eden Rektör Uslu, katılımcılara başarı temennisinde bulundu.
TÜBİTAK BAŞKANI HASAN MANDAL NÖHÜ STANDINI ZİYARET ETTİ
Programda yoğun ilgi gören standımızı ayrıca TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile AÜB üyesi üniversitelerin Rektörleri ziyaret etti. Akademisyen ve öğrencilerimiz ile Niğde Teknopark A.Ş. bünyesindeki firmalarımızın çalışmaları hakkında Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu'dan bilgi alan Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektörümüze ve katılımcılara başarı temennisinde bulundu.
DERECEYE GİREN KATILIMCILARA ÖDÜL VERİLECEK
Etkinlikte Mühendislik ve Temel Bilimler, Biyoteknoloji ve Sağlık Bilimleri ve Tarım, Gıda ve Çevre Bilimleri olmak üzere üç farklı kategoride dereceye giren katılımcılara 132 Bin TL ödül verilecek.
(Dahi GEDİK)