Bakan Tekin Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı ziyaret etti Bakan Tekin Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı ziyaret etti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde (NÖHÜ)  “Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Fakültesi ” kurulmasını uygun buldu
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında ve İstanbul Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen “Yapay Zekâ, Dijitalleşme ve Büyük Veri Alanlarında Üniversitelerde Açılacak Yeni Program ve Bölümlerle İlgili İkinci Toplantı” sonrası NÖHÜ’de ‘Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Fakültesi’ kurmasının uygun bulunduğu açıklandı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından yapılan açıklamada Türkiye’deki üniversitelerde yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında 21 lisans, 50 ön lisans olmak üzere toplamda 71 programın açılacağı ve bu programların bu yıl ÖSYM kılavuzuna dâhil edileceği belirtilirken, aynı zamanda Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Fakültesinin kurulacağı altı üniversite de açıklandı. Buna göre NÖHÜ’de ilk aşamada bu yıl ‘Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri’ lisans programı açılırken, ilerleyen süreçte ise Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri Fakültesi kurulacak ve bu program ile ilgili alandaki yeni programlar, Üniversitenin bu fakültesi bünyesinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürecek.
USLU: ÜNİVERSİTEMİZ BİRÇOK ALANDA ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDİYOR
Konuyla ilgili bir açıklama yapan NÖHÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, “Yapay Zekâ, Dijitalleşme ve Büyük Veri Alanlarında Üniversitelerde Açılacak Yeni Program ve Bölümlerle İlgili Toplantı’nın ikincisinde böyle bir kararın alınmasının Üniversitemiz ve şehrimiz adına gurur verici bir gelişme olduğunu kaydetti. Üniversitemizin tarım, gıda, nanoteknoloji, alternatif ve yenilenebilir enerji alanlarının yanında yapay zekâ ve bilişim teknolojileri gibi birçok alanda öncü olmaya devam ettiğini belirten Rektörümüz, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin “Bölgesel kalkınma odaklı, öncelikli alanlarda ihtisaslaşmış, topluma hizmette öncü ve yenilikçi bir üniversite olmak” vizyonuyla çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti.
Rektör Uslu son olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a teşekkür ederek Üniversitemizin ulusal ve uluslararası ölçekteki yeni başarılara imza atmaya ve adından söz ettirmeye devam edeceğini belirtti.
(Dahi GEDİK)