Gençler, ülkenin yanan meşaleleridir Gençler, ülkenin yanan meşaleleridir

Türkiye’de ilk bebek kütüphanesini 2018 yılında Karabük İl Halk Kütüphanesi ve Tekirdağ Şarköy İlçe Halk Kütüphanesi bünyesinde kuran Bakanlığın bebek ve çocuk kütüphanelerini taşıyacağı yeni iller arasında Niğde de bulunuyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bakanlık havalimanlarından tren garlarına, alışveriş merkezlerinden plajlar ve cezaevlerine kütüphaneleri Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırırken çocukların da kitaplara kolayca erişebilmelerini sağlıyor.
Bakanlığın, bebeklik ve erken çocukluk dönemini hedef alarak bebek-ebeveyn ilişkisini güçlendiren yeni nesil kütüphanelerinde erken okur-yazarlık eğitimi de verilerek duyu testleri yapılıyor.
Bebeklerin kitaplarla tanıştığı bu mekânlar, ilerleyen yaşlarda çocukların aktif birer kütüphane kullanıcısı olmasını sağlıyor.
KÜTÜPHANE ETKİNLİKLERİNDE MİLYONLARCA ÇOCUK AĞIRLANIYOR
Zengin bir koleksiyona sahip olan çocuk kütüphanelerinde robotik, keçe, origami, örgü, seramik, ebru, dikiş, takı tasarımı, ayraç ve şapka yapım atölyeleri, gölge oyunu gösterileri, masal saatleri, edebiyat, kültür, sanat, kişisel gelişim ile sağlık alanlarında söyleşiler, aile seminerleri ve farkındalık eğitimleri de düzenleniyor.
Bakanlık bünyesindeki halk kütüphanelerinde bilim, robotik-kodlama, ahşap tasarım, matematik, akıllı tarım, ebru, sıcak cam, epoksi atölyelerinde ve sanal gerçeklik (VR) platformlarında etkinlikler ile eğitim programları ziyaretçilerle buluşuyor.
Türkiye genelinde 200’e yakın atölyenin hizmet verdiği Bakanlık kütüphanelerinde son beş yılda gerçekleştirilen 59 bin 293 etkinliğe katılan toplam 2 milyon 484 bin 20 çocuk sayısı da her geçen gün artıyor.
6 YENİ ŞEHİRDE 7 YENİ KÜTÜPHANE
Kültür ve Turizm Bakanlığı, kitapların büyülü dünyasına açılan, bünyesindeki 78 çocuk ve bebek kütüphanesine yenilerini ekliyor.
Bakanlık 6 yeni ilde 7 yeni bebek ve çocuk kütüphanesini daha minik okuyucularla buluşturacak.
Türkiye’de ilk bebek kütüphanesini 2018 yılında Karabük İl Halk Kütüphanesi ve Tekirdağ Şarköy İlçe Halk Kütüphanesi bünyesinde kuran Bakanlığın bebek ve çocuk kütüphanelerini taşıyacağı yeni iller İstanbul, Antalya, Adana, Mersin, Bilecik ve Niğde olacak.
KÜTÜPHANELER TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDA
Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye genelinde 5’i Ankara’da olmak üzere toplam 19 bebek kütüphanesi, 11 edebiyat kütüphanesi ve müze kütüphanesi ile 11 AVM kütüphanesi, 2 gar kütüphanesi, 3 havaalanı kütüphanesi ve 7 adalet kütüphanesi bulunuyor.
Bakanlık bünyesindeki toplam 1.279 kütüphanenin yanı sıra çağdaş araç ve gereçlerle donatılmış 75 gezici kütüphane de Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veriyor.
BİR KİTABIN YAYIMLANMA SERÜVENİ RESİMLERLE ANLATILACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı bir kitabın yayımlanma serüvenini çocuklara anlatmak üzere 7 kitaptan oluşan bir de set hazırlıyor.
Bakanlığın, "Millî Kültür Eserlerinin Basımı ve Yayımı Projesi" kapsamında çalışmalarını sürdürdüğü “Okuma Kültürü Mekânları: Çocuk Kitapları Seti” minik okurlara her cildinde farklı bir illüstratörün çizimleriyle renkli ve resimli olarak kitabevi, yazar evi, kütüphane, sahaf, matbaa, yayınevi ve kitap fuarı gibi mekânlarda geçen hikâyeleri aktaracak.
Eser, çocuklara küçük yaştan itibaren kitap ve fikri haklar gibi konularda farkındalık sağlayacak.
Çocuklar bir kitabın doğumundan okurlara ulaşmasına kadar olan tüm süreçleri bu eserden öğrenebilecek. 
Bakanlığın hazırladığı bu set, kitabın ortaya çıkmasına katkıda bulunan tüm meslekleri ve mekânları çocukların tanıyıp keşfedebilecekleri bir metin ve görsel içeriğe de sahip olacak.
Bakanlığın kütüphane koleksiyonlarına bu yıl dâhil olacak kitap seti çocuklara yönelik yayıncılık atölyeleri ve etkinliklerde minik okurlara hediye edilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı kitap satış mağazalarında da satışa sunulacak olan esere okuyucular e-kitabım mobil uygulamasında e-kitap olarak da ulaşabilecek.
(Kültür ve Turizm Bakanlığı)