Gürer: Kış saati uygulamasına geçilmeli Gürer: Kış saati uygulamasına geçilmeli

6 Şubat depreminden kısmi olarak etkilenen ve ‘Ecemiş Fay Hattı’ ile ‘Tuz gölü’ fay hattı bölgesinde olmasına rağmen depreme karşı güvenli iller listesinde bulunan Niğde’nin depreme karşı önlem almak adına şu ana kadar etkili bir çalışma yapılmadığı belirlendi.
AKSARAY’IN DEPREM RİSKİ ARAŞTIRILIYOR, PEKİ YA NİĞDE!
Oldukça önemli bir kriter olan ve Niğde ile ilgili olarak tam anlamı ile bir çalışma yapılmadığı ise
Jeoloji Mühendisleri Odası'nın yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'de 7 büyüklüğünde bir deprem olma olasılığı olan illerin belirlendiği ve bu illerin yanı sıra Ecemiş fay hattı üzerinde bulunan Niğde’nin, komşusu Aksaray gibi illerin de bu kapsama alınması fay hattı üzerine kurulu kentlerin raporları tamamlanarak deprem riski araştırmaları başladığı öğrenildi.
LİSTEDE 24 İL YER ALDI
Son günlerde tekrar yaşanan ve zaman zaman çevre illerden de hissedilen depremlerin ardından, Jeoloji Mühendisleri Odası'nın yaptığı bir çalışma dikkat çekti. Jeoloji Mühendisleri Odası altından doğrudan fay hattı geçen 24 ili incelemeye aldı. Niğde bu listede yer almazken, Aksaray’ın inceleme yapılan iller arasında dikkat çekti.
AYRICA BAZI İLLER İÇİN DEPREM RİSKİ ARAŞTIRMALARI BAŞLADI
Jeoloji Mühendisleri Odası'nın incelemesi Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi şehirleri kapsarken bunun yanı sıra, Kütahya, Aksaray ve Sakarya'da da fay hattı üzerine kurulu kentlerin raporları tamamlanarak Bursa, İzmir ve Bolu için de deprem riski araştırmaları başladığı öğrenildi.
NİĞDE’DE DEPREME GÖRE YAPILAŞMA ÇALIŞMASI BAŞLADI MI!
Depremin ardından dikey imar yerine yataş çalışmaların başlayıp başlamadığı, risk listesinde olmamasına rağmen komşu il Aksaray’ın araştırma listesinde girmesiyle Niğde’nin de bu konuda incelemensin yapılıp yapılmayacağı henüz net değil. Öyle ki Niğde 6 şubat depremlerinde bazı bölgelerinde bulunan binalarda hasar almış kısmı etki bölgesi ilan edilmişti.
NİĞDE OLASI BİR DEPREME HAZIR MI?
Tarih boyunca çok şiddetli olmamak üzere zaman zaman depremlerden etkilenen Niğde’nin son depremlerin ardından birçok uzmana göre tüm şehirleri incelenmesi gerektiği hatırlatması baz alındığında olası eski fay hatlarının tehlikeli olup olmayacağı, volkanik bir bölgede bulunan kentte yeni fay hatları oluşup oluşmadığı merak konusu oldu. Böylece Niğde’nin tam anlamı ile ‘depremde güvenli şehirler’ listesinde yer alması şehrin gerçekten güvenli olup olmadığı ise kamuoyu tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor.
(Murat ÜMRANLİOĞLU/ÖZEL HABER)