Sedat Çağlar'ın acı günü Sedat Çağlar'ın acı günü

Niğdeli ünlü yazar ve mütefekkir Yaşar Kaplan, vefatının birinci yıl dönümünde Niğde’de eserleriyle anıldı.

WhatsApp Image 2024-01-09 at 11.46.18

Niğde Belediyesi Kültür Merkezi’nde Niğde Belediyesi Başkanı Emrah Özdemir’in katkılar ile  organize edilen “Yaşar Kaplan’ı Anma ve Söyleşi Programında” yazarın edebi yönleri ele alınarak, eserlerinden örnekler verildi.
Türk edebiyatının öncü isimleri arasında gösterilen Niğdeli Yazar Yaşar Kaplan’ın anısına düzenlenen “Anma ve Söyleşi Programının” moderatörlüğünü Tekirdağ Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan yaptı.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İslami İlimler Akademisi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Topal, Gazeteci Hüseyin Öztürk,  Şair ve Yazar Arif Dülger ve Yazar Mehmet Ay’ın konuşmacı olarak katıldığı programda yazarın hayat hikayesi, eserleri, edebi yorumları, fikir ve düşünceleri ele alındı.
Yoğun ilgi gören anma programında davetlilere hitaben bir konuşma yapan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; ‘’Önemli bir düşünce adamı olan hemşehrimiz Yaşar Kaplan’ın eserleri ve fikirleriyle yaşamaya devam edeceğini söyledi. Hikaye, deneme ve eleştiri yazılarında kalemini ustaca kullanan mütefekkir, yazar ve tercüman Yaşar Kaplan’ın farklı bakış açısı ve yorumlarıyla aktüel konulara getirdiği yaklaşımların, genç nesillere de aktarılması gerekir’’ dedi.

WhatsApp Image 2024-01-09 at 11.46.16 (2)

ÖZDEMİR: KAPLAN’IN ESERLERİ YENİ KÜTÜPHANELERDE DE YER ALACAK
Niğde Belediyesi’nin son iki yıl içerisinde üç kütüphane açtığını, üç yeni kütüphaneyi daha Niğde’ye kazandıracaklarını anlatan Başkan Özdemir, yeni kütüphanelerde, Yaşar Kaplan’ın eserlerinin de yer alacağını kaydetti.

WhatsApp Image 2024-01-09 at 11.46.18 (1)

ALMANYA’DA VEFAT ETTİ
1952 yılında Niğde’de dünyaya gelen Yaşar Kaplan, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Dili ve Edebiyatı Tarihi Bölümlerinde yükseköğrenim gördü. Diyanet İşleri Başkanlığı, İller Bankası, Türkiye Zirai Donatım Kurumu ve Devlet Planlama Teşkilatı gibi kurumlarda çeşitli görevler ve tercümanlık yaptı. Yönettiği Aylık Dergi ’sinde aktüel konular ve hikaye, deneme ve eleştiri yazıları yayımlandı. Yaşar Kaplan, 7 Ocak 2023’te tedavi gördüğü Almanya’da hayatını kaybetti. Niğde Haber Gazetesi olarak değerli Yazar, Mütefekkir Yaşar Kaplan’a Allah’tan rahmet diliyoruz.
(İbrahim UGUN)

Editör: Niğde Haber