Niğde Eğitim-İş ÖMK taslağını protesto etti Niğde Eğitim-İş ÖMK taslağını protesto etti

Niğde’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve Niğde Belediyesi öncülüğünde Mütefekkir ve Yazar Yaşar Kaplan için anma programı düzenlenecek.
Bir dönem Türkiye’den ayrı kalmak zorunda bırakılan ve geçtiğimiz yıl Almanya’da yaşamını yitiren büyük usta Mütefekkir (düşünür) Yaşar Kaplan için vefat yıl dönümünde 7 Ocak Pazar günü saat 14.00’de Niğde Belediyesi Kültür Merkezi'nde anma töreni ve söyleşi programı gerçekleştirilecek.
YAŞAR KAPLAN KİMDİR?
1952 yılında Niğde'de dünyaya gelen usta yazar Yaşar Kaplan, ilkokulu Kayırlı köyünde, ortaokulu Kayseri İmam Hatip Lisesi'nde tamamlandı. Ardından İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Dili ve Edebiyatı Tarihi bölümlerinde yükseköğrenim gördü.
Diyanet İşleri Başkanlığı, İller Bankası, Türkiye Zirai Donatım Kurumu, Mila Haber Ajansında Yazı İşleri Müdürlüğü ve Devlet Planlama Teşkilatında tercümanlık görevlerinde bulunan Kaplan, dört ayrı eserinden dolayı yargılandı, Demokrasi Risalesi adlı deneme kitabı nedeniyle 3 yıla yakın cezaevinde kalan Kaplan, cezaevinden çıktıktan sonra 2001 yılında Almanya'ya gidene kadar Akit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. İslamcı edebiyatın 1980'li yıllardaki ünlü isimlerinden olan Yaşar Kaplan hikaye, deneme ve eleştiri yazılarını kendi adı ve müstear imzalarla Edebiyat, kurucusu olduğu Aylık Dergi ve Meydan dergilerinde yayımladı.  Niğdeli Yazar Yaşar Kaplan kanser rahatsızlığı nedeniyle 71 yaşında Almanya'da hayatını kaybetti.
(İbrahim UGUN)

Editör: Niğde Haber