NİĞDE’NİN 573 PROJESİNİN TAMAMI ONAYLANDI (VİDEO HABER) NİĞDE’NİN 573 PROJESİNİN TAMAMI ONAYLANDI (VİDEO HABER)

Niğde Fen Lisesi ile Şehit Kemal Tosun Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Kahramankazan Yerleşkesine teknik gezi düzenlendi.
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararı ile Mesleki Bilgi, Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri kapsamında Niğde’deki öğrencilere yönelik savunma sanayine teknik gezi düzenlenmesi kararı alınmıştı. Niğde Valiliği öncülüğünde Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen teknik gezi kapsamında öğrenciler havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Helikopter Projeleri (ATAK ve GÖKBEY), İnsansız Hava Aracı Projeleri (ANKA-S) ve Uçak projeleri (HÜRKUŞ) yerinde inceleme fırsatı elde etti.
Niğde Fen Lisesi ile Şehit Kemal Tosun Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, Niğde Rehberlik Araştırma Merkezi temsilcileri, Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanlarının katıldığı teknik gezi programı kapsamında öğrenciler TUSAŞ tarafından geliştirilen yerli ve milli projeler üretim tesislerinde incelendi. Ayrıca rol model buluşmaları kapsamında proje mühendisleri ile bir araya gelen öğrenciler proje mühendislerinden meslekleri ve projeleri hakkında detaylı bilgi edindi.
(Dahi GEDİK)

Tusaş Tesislerine Teknik Gezi